Kilka tygodni temu firma NEWAG dostarczyła dwa nowe pociągi. Impulsy kosztowały ponad 43 mln zł ale to najnowocześniejsze pociągi w Polsce. W czwartek, 3 grudnia, po raz pierwszy wyjechały na tory, podczas inauguracyjnego przejazdu na trasie Gorzów – Strzelce Krajeńskie. Pociągi na stałe pojawią się w rozkładzie jazdy od 13 grudnia, kursując na linii Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Krzyż – Poznań Gł. Obsłużą m.in. popularne wśród mieszkańców północnej części województwa pociągi „Kłodawka”, „Wilda” oraz „Ujście Warty”.

Impuls 2 - najnowocześniejsze pociągi w Polsce pojawią się w rozkładzie od 13 grudnia
Impuls 2 – najnowocześniejsze pociągi w Polsce będą jeździć po lubuskich torach – fot. UMWL, lubuskie.pl

Najnowocześniejsze pociągi w Polsce zostały zakupione dzięki wsparciu funduszy unijnych, dofinansowanie wyniosło prawie 36 mln zł. – Posiadają nowoczesne urządzenia, niezbędne do funkcjonowania w obecnym świecie. Mogą przewozić jednocześnie nawet 330 pasażerów. Przy inwestycjach kolejowych trzeba pokonywać wiele barier, ale potrafimy sobie z tym poradzić – mówił Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Zobacz:   Akcja Mosznowładcy w Gorzowie Wielkopolskim. Bezpłatne badania przesiewowe dla mężczyzn

Dwa trójczłonowe zespoły trakcyjne z napędem spalinowym typu 36WEhd z rodziny „Impuls 2” to najnowocześniejsze pociągi w Polsce. Osiągają prędkość maksymalną 120 km/h a wyposażono je w audiowizualny system informacji pasażerskiej, bezprzewodowy dostęp do Internetu a także gniazda USB oraz do ładowania urządzeń elektronicznych. Dla bezpieczeństwa pasażerów, składy wyposażono w monitoring oraz tzw. interkom, umożliwiający nawiązanie połączenia głosowego z maszynistą.

Najnowocześniejsze pociągi w Polsce

Zakup pojazdów trójczłonowych udowadnia, że Województwo Lubuskie myśli o rozwoju transportu kolejowego. Dostarczone pojazdy są aktualnie najnowocześniejszymi modelami spalinowymi Polsce. Spełniają europejskie wymogi i posiadają niezbędne systemy. Można je rozbudować do wersji dwutrakcyjnej elektryczno-spalinowej – przekonuje Adam Magiera, przedstawiciel NEWAG.

Zobacz:   Nowe tablice informacyjne i edukacyjne na terenie obszarów Natura 2000 w Lubuskiem

Komfort podróży w nowych Impulsach zapewniają wygodne fotele z rozkładanymi stolikami, klimatyzacja oraz przestronna toaleta z przewijakiem dla niemowląt. Składy dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania. Dodatkowo producent zadbał, aby najnowocześniejsze pociągi w Polsce posiadały wyodrębnione miejsca dla rowerów, wózków dziecięcych i inwalidzkich. Chodzi o kompleksowo zatroszczenie się o komfort jak największej liczby podróżnych.

Od lat moim oczkiem w głowie jest lubuska kolej. Mówię tutaj np. o gorzowskiej estakadzie – przepiękny, historyczny obiekt. Musimy też mówić i zgłaszaliśmy takie wnioski do budżetu państwa, o modernizacji linii Gorzów Wlkp. – Zbąszynek, co dałoby szansę na modernizację mostu kolejowego wraz z kładką dla pieszych. Te projekty wymagają wielu lat starań i zabiegów – tłumaczyła poseł Krystyna Sibińska.

Zobacz:   Zniszczył ławkę, auta i wiatę przystankową. 21-latek już z zarzutami

Bardzo się cieszę, że jesteśmy w trójczłonowym pojeździe, który zapewnia więcej miejsc. Cały czas idziemy do przodu. Wszystkim podróżnym życzę udanych i komfortowych podróży – podsumował zakup nowych pojazdów Mirosław Marcinkiewicz, przewodniczący sejmiku województwa.