Zima to trudny czas dla kierowców ale Zarząd Dróg Wojewódzkich zapewnia, że zadbał, aby poruszanie się po trasach w regionie było komfortowe. Zimowe utrzymanie dróg w Lubuskiem obejmie 1,5 tys. km dróg i może kosztować nawet 3 mln zł.

Lubuskie: Drogowcy są przygotowani do zimy. 3 mln zł na zimowe utrzymanie dróg
fot. Pixabay

Dostępność transportowa należy do naszych priorytetów. Dbamy o nią na wielu poziomach, inwestując w budowę nowych tras, remontując istniejące oraz odpowiednio przygotowując drogi do użytkowania – mówi członek zarządu Marcin Jabłoński.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Przed sezonem zimowym wykonane zostały wszystkie prace przygotowawcze. Mowa tu m.in. o przeglądach i naprawach sprzętu, szkoleniach kierowców, ustawieniach znaków A-32 (oszronienie jezdni – przyp. redakcji). Dzięki temu udało się zmniejszyć zakłócenia ruchu drogowego wywoływane czynnikami atmosferycznymi takimi jak śliskość zimowa oraz opady śniegu. Zimowe utrzymanie dróg objęło całą sieć drogową, czyli 1,5 tys. km dróg w trzech standardach: III, IV i V.

3 mln złotych na zimowe utrzymanie dróg

ZDW do odśnieżania i usuwania śliskości na drogach przygotował 47 kompletów sprzętu czyli nośnik+posypywarka+pług oraz 10 nośników z pługiem. Dodatkowo w 10 magazynach zabezpieczono 8,8 ton soli, a na placach 13,4 ton piasku. Na prowadzenie akcji zima do końca sezonu w budżecie zabezpieczona została kwota 3 mln zł.

W ramach przygotowań do sezonu zimowego wydano również specjalny informator o zimowym utrzymaniu dróg wojewódzkich w sezonie 2020/2021, w którym ujęte są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące adresów i telefonów jednostek oraz podziału dróg na standardy oraz ich opis.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz