Nie żyje biskup Adam Dyczkowski. Emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski zmarł 10 stycznia 2021 r. w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów.

Biskup Adam Dyczkowski
Biskup Adam Dyczkowski – fot. Wikipedia

Śp. bp Adam Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. W 1952 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Bolesława Kominka. Święceń biskupich 26 listopada 1978 r. udzielił mu abp Henryk Gulbinowicz. Z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem związany był aż do 1993 roku kiedy to objął Diecezję Zielonogórsko-Gorzowską.

Zobacz:   Panthers Wrocław szukają zawodników o wadze powyżej 100 kg

19 lipca 1993 r. objął kanonicznie rządy w diecezji, ingres do katedry gorzowskiej odbył 5 września 1993 r., a ingres do konkatedry w Zielonej Górze – 12 września. Jako biskup diecezjalny wspierał aktywność wiernych świeckich poprzez promocję stowarzyszeń katolickich, a zwłaszcza Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Na czas jego posługi przypadły istotne wydarzenia w życiu diecezji, takie jak obchody pięćdziesięciolecia polskiej administracji kościelnej w Gorzowie Wlkp. (1995 r.), wizyta papieża Jana Pawła II (1997 r.), rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty (2002 r.) oraz tysiąclecie śmierci pierwszych męczenników Polski w Międzyrzeczu (2003 r.).

Zobacz:   30 milionów złotych dla lubuskiej oświaty. Unijna pomoc na termomodernizację placówek oświatowych

Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa Wlkp., Głogowa i Zielonej Góry. Uniwersytet Zielonogórski wyróżnił go doktoratem honoris causa. Po osiągnięciu 75. roku życia złożył rezygnację z urzędu. 29 grudnia 2007 r. przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. Zmarł 10 stycznia 2020 roku w wieku 88 lat.

Na oficjalnej stronie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej poinformowano, że informacje o dacie i miejscu pogrzebu zostaną podane w późniejszym terminie.