W niedzielę, 31 stycznia, ruszyła letnia zadyma w środku zimy. Tysiące wolontariuszy swoim zaangażowaniem będzie przez cały dzień wspierać 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku nad bezpieczeństwem finału czuwają policjanci, którzy angażują się w zapewnienie porządku podczas finału WOŚP.

WOŚP: Ruszył 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie kilka tysięcy policjantów
fot. Fundacja WOŚP, wosp.org.pl

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas tegorocznego finału WOŚP czuwać będzie kilka tysięcy policjantów, którzy będą zwracać szczególną uwagę na to, czy zbiórki pieniędzy są prowadzone przez uprawnionych do tego wolontariuszy. Zadbają również o bezpieczeństwo kwestujących dzieci a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.

Czym charakteryzuje się wolontariusz WOŚP i jak powinien wyglądać?

Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator. Na tegorocznym identyfikatorze znajdziemy imię i nazwisko wolontariusza, zdjęcie, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątkę Fundacji oraz kod QR. Ważną informacją jest to, że datą na wszystkich identyfikatorach jest 10.01.2021 r, czyli pierwotny termin Finału. Wolontariusz powinien posiadać identyfikator w widocznym miejscu.

Puszka WOŚP – unikatowa, piękna i kolorowa puszka wolontariusza musi być zabezpieczona i oklejona banderolami, które potwierdzają, że nie została ona wcześniej otwarta. Numer puszki musi zgadzać się z numerami na identyfikatorze. Tegoroczne puszki, tak samo, jak w przypadku identyfikatorów mają datę 10.01.2021 r.

Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są doskonale wszystkim znane naklejki – czerwone serduszka WOŚP, które będą rozdawane darczyńcom.

Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, należy skontaktować się z Policją lub strażą miejską/gminną. Stróże prawa proszą również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy WOŚP od Policji

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony
  • głównych ciągach komunikacyjnych
  • miejscach dobrze oświetlonych
  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych
  • miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe – opiekę osób dorosłych.

Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo.

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!