Ochrona zdrowia bardziej przyjazna pacjentom – tak w największym skrócie da się opisać warty 20 mln zł projekt „Lubuskie e-Zdrowie„. Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa, zainaugurował 12 marca wdrażanie tego innowacyjnego systemu.

Lubuskie e-Zdrowie. Wdrażanie projektu za 20 mln zł ma zająć pół roku
Prace nad projektem Lubuskie e-Zdrowie wchodzą w finałową fazę – w fot. UMWL/Regioneo.pl

Praca nad projektem „Lubuskie e-Zdrowie” trwa już od jakiegoś czasu, ale obecnie wchodzą w finałową fazę. Kilka dni temu podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, a w piątek oficjalnie zainaugurowano wdrażanie systemu.

To kolejny z cyfrowych projektów województwa lubuskiego, który wzbudził duże zainteresowanie, a zarazem wymagał wiele wysiłku. System pozwoli na e-rejestrację pacjentów, czy też udostępnianie dokumentacji medycznej. Chcemy doprowadzić do sytuacji, aby chorzy nie musieli w końcu biegać ze stosami dokumentów od różnych specjalistów. Lekarze w sposób uporządkowany i wiarygodny będą mogli sprawdzić stan oraz sytuację każdej osoby – tłumaczy Marcin Jabłoński.

Ten niezwykle ważny projekt wdrażamy w trudnych czasach pandemii, aby rozwiązać wiele istniejących obecnie problemów. Będzie stanowił wsparcie z jednej strony dla pacjentów, a z drugiej dla szpitali. Za tymi usługami stoi nowoczesna machineria, która pozwoli skutecznie zarządzać tymi innowacyjnymi systemami – zapewnia Wojciech Olszewski, Dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego, które nadzoruje zadanie.

Zobacz:   20-letni diler aresztowany. Handel narkotykami był jego stałym źródłem dochodu

Projektowi przyświeca jedno, główne przesłanie – korzystanie z ochrony zdrowia ma być znacznie bardziej komfortowe i dostępne. Chodzi o uruchomienie dedykowanego systemu e-usług. W jego ramach Lubuszanie mają np. zyskać szybszy dostęp do wyników badań lub skorzystać z e-konsultacji. Platforma przypomni dodatkowo o terminach różnych badań lub umożliwi dokonanie płatności.

Obecnie dostęp do szpitala jest ograniczony. Jednocześnie wszyscy mamy też coraz większą świadomość, że szpital jest miejscem niepożądanym dla osób zdrowych, które muszą się w nim pojawić, aby odebrać wyniki badań, zapoznać się planem zabiegów. Dostęp do elektronicznych wyników badań lub możliwość ich przesłania do innych jednostek stanowi bardzo ważne przedsięwzięcie, przybliżające pacjenta do lekarza – cieszy się Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiego szpitala.

W projekcie „Lubuskie e-Zdrowie” udział bierze w sumie 14 jednostek ochrony zdrowia, nadzorowanych przez urząd marszałkowski. Są to nie tylko wspomniane już szpitale, ale także przychodnie, pogotowia ratunkowe i ośrodki medycyny pracy. – Wiem, ile pracy kosztowało to przedsięwzięcie, ale obecne czasy pokazują, że takie projekty są potrzebne. Mamy wiele problemów w komunikacji z pacjentami, dlatego proponowane e-usługi stają się niezbędne. Z punktu widzenia szpitala ważne jest też, że w ramach inwestycji będzie możliwa analiza zarządcza, połączona z systemem raportowania – twierdzi Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze oraz radny województwa.

Zobacz:   Dane o bezrobociu w województwie lubuskim w 2022 roku: liczba bezrobotnych spadła

Na takie systemy czekamy od wielu lat. Zwłaszcza w pandemii e-usługi stały się kluczowym elementem w funkcjonowaniu jednostek ochrony zdrowia. Cieszę się, że doszliśmy do tego momentu i dzięki urzędowi marszałkowskiemu daje się finalizować ten projekt. Wszystko po to, abyśmy szli do przodu oraz spełniali oczekiwania pacjentów – dodaje Katarzyna Lebiotkowska, prezes Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu.

Wykonanie systemu wymaga wiele pracy. Mowa tu zarówno o odpowiednim oprogramowaniu, jak i stworzeniu odpowiedniej infrastruktury. Także ten element został ujęty w ramach wartego 20 mln zł zadania. Do jednostek ochrony zdrowia m.in. trafi niezbędny sprzęt.

Zobacz:   Pościg w Torzymiu: 18-latek po narkotykach chciał uniknąć kontroli drogowej

Realizacja projektu jest możliwa dzięki 17 mln zł unijnego wsparcia. Nad stworzeniem systemu czuwa firma COMP, będąca generalnym wykonawcą, która przy realizacji zadania współpracuje z innymi przedsiębiorstwami. Jednym z nich jest Comarch Healthcare.

Od 2008 r. wytwarzamy systemy wspierające proces informatyzacji podmiotów medycznych w Polsce oraz za granicą. Cieszymy się, że możemy je dostarczyć do kolejnej platformy regionalnej w naszym kraju. Dotychczas zdobyte doświadczenie z pewnością pomoże sprawnie wdrożyć ten projekt, choć jest to wyzwanie – przekonuje Marcin Romanowski, Prezes Zarządu Comarch Healthcare.

Choć „Lubuskie e-Zdrowie” to duży projekt, samorząd województwa myśli o kolejnych innowacyjnych platformach. Wdrażanie projektu „Lubuskie e-Zdrowie” ma zająć pół roku.