Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia. Do wygrania nagrody rzeczowe i pieniężne. Wypełnij i wyślij formularz do 30 kwietnia.

Dynia
fot. Pixabay

Konkurs Lubuska Mega Dynia dzielimy na 3 kategorie: szkoły, osoby fizyczne, organizacje i instytucje z województwa lubuskiego. Mówiąc w skrócie – należy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony lubuskie.pl i do końca kwietnia przesłać ten formularz na adres ksow@lubuskie.pl. Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego, każdy uczestnik otrzyma bezpłatnie od Organizatora 1 paczkę nasion DYNI OLBRZYMIEJ, które należy wysiać do ziemi. W paczce znajduje się 10 nasion. Przedmiotem konkursu jest wyhodowanie jak najcięższej ekologicznej dyni. Uczestnicy będą mieli za zadanie udokumentować etapy wzrostu dyni poprzez przesłanie relacji fotograficznej. Ważna uwaga – w konkursie mogą brać udział wyłącznie dynie wyhodowane z otrzymanych nasion – mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

I Lubuski Oktober Fest

Finał konkursu Lubuska Mega Dynia odbędzie się 10 października, jeżeli pozwoli na to sytuacja pandemiczna. 10 października organizatorzy planują I Lubuski Oktober Fest.

W imieniu radnych województwa chciałbym zachęcić do czynnego udziału nie tylko szkoły, osoby fizyczne i organizacje, ale także Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa. Sam jestem rolnikiem i wiem, jak proces uprawy wygląda od środka. Ten konkurs ma być nie tylko świetną zabawą, ale także lekcją na temat zdrowej żywności. Chciałbym nadmienić, że dynie w dniu finału, zostaną zweryfikowana urządzeniem pomiarowym GREENTEST w celu potwierdzenia, że podczas uprawy nie stosowano niedozwolonych środków chemicznych stymulujących wzrost. Także bardzo proszę stosować tylko naturalne sposoby uprawy. To kolejna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego promująca zdrową żywność – dodał Zbigniew Kołodziej – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Lubuska Mega Dynia 2021

Współorganizatorem konkursu Lubuska Mega Dynia jest Związek Młodzieży Wiejskiej – organizacja skupiająca młodzież ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych. Prezes Lubuskiego Związku Małgorzata Smyk zachęcała do udziału wielkie firmy, mające swoje siedziby w województwie lubuskim, podkreślając rolę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu:

Jestem absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie wiele mówiliśmy na temat Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Przypomnę, że CSR jest koncepcją zarządzania, według której przedsiębiorstwa uwzględniają społeczne interesy, aspekty środowiskowe i relacje z pracownikami oraz ze społeczeństwem. I w tym konkursie chodzi właśnie o te aspekty środowiskowe. Zachęcam firmy, takie jak LUG, Gedia, Stelmet, Kaskat, Seco/Warwick i wiele innych do udziału w konkursie. Pokażcie, że oprócz wielkiej roli, którą spełniacie w lubuskiej gospodarce, ważne są też dla Was kwestie związane ze zdrowiem i ekologią. Proszę także szkoły o aktywny udział. Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna. Zadbajmy o to, żeby młodzi ludzie byli świadomi w zakresie zdrowego odżywiania, ekologicznej uprawy i hodowli.

Istnieje ponad 45 odmian dyni. Małe, średnie, duże i prawdziwe giganty. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszystkie dynie są pomarańczowe, wiele z nich jest zielona, biała czy brązowa. Jedną z bardziej interesujących dyń jest dynia HOKKAIDO, której w przeciwieństwie do innych odmian nie trzeba nawet obierać ze skóry.

Dynie działają przeciwzapalnie i antynowotworowo, wzmacniają układ odpornościowy i mają bardzo dobry wpływ na skórę. Dynie nie tylko zwalczają wirusy i pasożyty, ale także pomagają schudnąć. Zapraszamy zatem do konkursu wszystkich, którym zależy na zdrowym trybie życia, na zdrowej żywności i ekologicznej uprawie roślin.