Lubuskie włączyło się do akcji #ZielonyRekord. To inicjatywa mająca na celu zazielenienie otoczenia, zadbania o lepszą jakość powietrza w miastach, firmach, instytucjach.

Lubuskie bije #ZielonyRekord
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

#ZielonyRekord to akcja organizowana przez fundację Dotlenieni.org, której celem jest zazielenienie najbliższego otoczenia, zadbania o lepszą jakość powietrza w miastach, przedsiębiorstwach, instytucjach, a tym samym zwiększenie świadomości  pracowników, uczniów i mieszkańców miast w zakresie ochrony i dbałości o środowisko, to także doskonały sposób integracji i wzajemnej motywacji do działania w trudnych czasach. Akcja objęta została patronatem honorowym Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Włączając się do akcji, 30 kwietnia 2021 r. marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Joanna Liddane – aktywistka na rzecz przyrody i krajobrazu przed urzędem posadziły zioła. W dwóch pierwszych skrzynkach znalazły się: tymianek, rozmaryn, melisa, oregano, mięta, pietruszka i koperek. Docelowo będzie osiem takich skrzynek.  

Do udziału w akcji #ZielonyRekord zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak. – Dziś w całej Polsce sadzimy zielone rośliny. W regionie lubuskim mamy bogate dziedzictwo naturalne, ale wycinamy drzewa i tracimy rośliny. Poprzez udział w tej akcji chcemy zwrócić uwagę naszemu lubuskiemu społeczeństwu, że nasza zielona kraina też może być zagrożona. Chcemy budować w ten sposób świadomość i edukację ekologiczną, jak ważne jest środowisko, w którym żyjemy – mówiła marszałek.

📎  W Zielonej Górze powstanie Europejskie Centrum Elektromobilności

Jak podkreślała ważne jest, aby zachować dziedzictwo, parki krajobrazowe oraz piękną zieleń. W Zielonej Górze jeszcze do niedawna połowę powierzchni zajmowały lasy komunalne, w naszym regionie również połowę powierzchni zajmują lasy. – Jeżeli nie zadbamy razem o naszą przepiękną naturę, chociaż w ten sposób – sadząc rośliny, to stracimy ją. My tworzymy środowisko i to środowisko ma niesamowity wpływ na nas oraz na nasze zdrowie i życie – mówiła Polak.      

Inicjatywa ta wpisuje się w regionalną misję – Zielona Kraina Inteligentnych Technologii. Ochrona środowiska jest jednym z wyzwań wskazanych w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego.

Joanna Liddane – aktywistka na rzecz przyrody i krajobrazu podkreślała, że dużo mówi się o rozwoju, że miasta i gminy powinny się rozwijać. Włodarze i mieszkańcy powinni jednak pamiętać o równowadze i zrównoważonym rozwoju.

📎  Poważny wypadek na S3. W zdarzeniu między Zieloną Górą a Nową Solą ucierpiało sześcioro dzieci

Realizując kolejne inwestycje starajmy się zachować jak najwięcej zieleni, która jest w danym miejscu. Jeśli nie można tego uczynić, to starajmy się rekompensować ją na poważnie, dużymi drzewami i różnymi roślinami i pilnować tego, żeby potem to rosło. Ciężko jest utrzymać zieleń, są zmiany klimatyczne, często podczas lata jest susza. Bez dbania o rośliny, bez podlewania, nie da się tego zrobić. Każdy z nas może zazielenić swój balkon – ziołami i kwiatami. Proszę nie betonujmy ogrodów, niech w ogrodach królują kwiaty, trawa i warzywa  – apelowała na koniec Joanna Liddane.

Każdy, kto chciałby zazielenić i dotlenić świat, może dołączyć do akcji. Wystarczy posadzić dowolną ilość roślin w pracy, domu, na działce lub ogrodzie, zrobić zdjęcia przedstawiające miejsce przed i po nasadzeniu, a na koniec opublikować je w mediach społecznościowych z hasztagiem #ZielonyRekord.

Każda roślina to dodatkowy tlen, który jest niezbędny do życia każdego człowieka. Ponadto rośliny oczyszczają powietrze ze spalin i pełnią szereg innych, niezwykle istotnych funkcji. Weź udział w #ZielonyRekord i pomóż dotlenić świat.

📎  Lubuskie: 9 mln zł na zajęcia dla dzieci i dodatkowe miejsca w żłobkach

Jak wziąć udział?

  1. Znajdź miejsce, w którym możesz zasadzić rośliny (Może to być ogród, działka, ale również parapet w domu i biurze lub dowolne inne miejsce)
  2. Zrób zdjęcie miejsca przed posadzeniem roślin
  3. Posadź dowolną liczbę roślin
  4. Zrób zdjęcie miejsca po posadzeniu roślin
  5. Opublikuj zdjęcia (oraz informację o ilości zasadzonych roślin) w mediach społecznościowych  z hasztagiem #ZielonyRekord.
  6. Gratulujemy, właśnie stałeś się częścią ogólnopolskiej akcji ekologicznej! Razem zmieniamy świat na lepsze

Musimy edukować ludzi o istniejących zagrożeniach i tworzyć dobre nawyki. Środowisko zmieniają ludzie. Działania człowieka mogą powodować jego degradację lub rozwój. Każdy z nas może zmienić świat na lepsze. Wystarczy zacząć od swojego najbliższego otoczenia, poświęcić odrobinę czasu oraz zainspirować innych. Tylko działając razem, możemy realnie zmienić sytuację ekologiczną w Polsce – czytamy w przesłaniu Dotlenieni.org.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz