1 sierpnia, na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się wojewódzkie obchody upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości uczestniczył wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewódzkie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Wojewódzkie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – fot. LUW/Portal Gov.pl

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godzinie 17:00 na cmentarzu komunalnym przy Pomniku Pamięci Armii Krajowej. Gdy ucichły syreny alarmowe oznajmiające Godzinę W odegrano hymn państwowy. Przy wojskowej asyście honorowej odbył się apel pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci AK.

Powstanie pokazało heroizm Polaków i ich wielką wolę niepodległości. Chcemy dziś na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim złożyć hołd wszystkim, którzy decyzję o powstaniu podjęli. Wszystkim powstańcom, żołnierzom, dowódcom oraz cywilom którzy wspierali powstanie – mówił w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.

Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Myślę, że trzeba też podziękować wszystkim twórcom naszej niepodległości z roku 1918. Stworzyli oni system wychowawczy, który przekazywał patriotyzm i naukę o Polsce. Wychowało się na nim pokolenie, które podjęło walkę o niepodległą Polskę w Powstaniu Warszawskim. Podjęło walkę, bo miało wielką determinację i niczym nieskrępowaną wolę niepodległości. Za to dzisiaj, chyląc czoła składamy im hołd. Cześć i chwała bohaterom – dodał wojewoda.

Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944, godzina 17.00 była początkiem Powstania Warszawskiego, walk o niepodległość kraju i wolność Polaków. Powstanie Warszawskie, planowane na kilka dni, upadło 3 października, po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów.