1 września 1939 roku atakiem na Wieluń i Westerplatte, nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Tego dnia rozpoczął się największy i najbardziej okrutny konflikt zbrojny w dziejach świata, który pochłonął blisko 60 milionów ludzkich istnień na całym świecie. Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych oddali w Gorzowie Wlkp. hołd poległym w czasie II wojny światowej.

82 lata temu wybuchła II wojna światowa. Władze i służby mundurowe oddały hołd poległym
Władze woj. lubuskiego i służby mundurowe oddały w Gorzowie Wlkp. hołd poległym w czasie II wojny światowej – fot. Lubuska Policja

Równo 82 lata temu, gdy pierwsze bomby spadały na polskie miasto Wieluń, a pancernik Schleswig-Holstein atakował Westerplatte, rozpoczął się najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii świata. Polscy żołnierze walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny na wielu frontach świata. Miliony Polaków zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na terenie okupowanej Polski, na terenie Niemiec, Austrii i Czech. 17 września 1939 roku na teren II Rzeczpospolitej wkroczyła Armia Czerwona. Rok później z rozkazu Stalina zamordowano w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i Bykowni 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

Zobacz:   Święto Wojsk Obrony Terytorialnej po wielkopolsku

1 września na gorzowskim cmentarzu władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele służb i instytucji oddali hołd ofiarom II Wojny Światowej. W tych szczególnych uroczystościach udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim inspektor Jarosław Pasterski, który wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej i oddał hołd poległym. II Wojna Światowa to tragiczna lekcja historii i ostrzeżenie na przyszłość dla kolejnych pokoleń.

Skutki tego najbardziej okrutnego konfliktu zbrojnego odczuwalne są do dnia dzisiejszego. Można odbudować straty materiale, jednak strat w ludziach nie odbuduje się nigdy. Przez sześć lat działań zbrojnych na całym świecie zginęło blisko 60 milionów osób – w tym blisko sześć milionów Polaków. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o wydarzeniach z przed 82 lat, jako hołd i uznanie dla milionów obywateli II Rzeczpospolitej, którzy oddali swoje życie w walce o Polskę.