Nie żyje Alicja Marosz, Prezes Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska oraz Przewodniczącej Oddziału w Gorzowie Wlkp. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku”.

Nie żyje Alicja Marosz. Prezes Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska
Alicja Marosz 1937-2022 – fot. Lubuska Policja

Pani Alicja Marosz była córką Alojzego Banacha, aspiranta Policji Państwowej i patrona lubuskiej Policji, jeńca obozu w Ostaszkowie, zamordowanego w Twerze w 1940 r. i pochowanego w bezimiennym grobie w Miednoje. W sposób szczególny angażowała się w działalność, mającą na celu krzewienie pamięci o ofiarach sowieckich zbrodni. Była jedną z inicjatorek budowy „Krzyża – Pomnika Ofiar Katynia” na gorzowskim cmentarzu, poświęconego ofiarom zbrodni stalinowskich oraz ufundowania krzyża wotywnego w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Zobacz:   Będzie ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Jako Prezes Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska oraz Przewodnicząca Oddziału w Gorzowie Wlkp. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku” była również popularyzatorką historii Policji Państwowej. Alicja Marosz z determinacją i ogromnym zaangażowaniem kultywowała pamięć o poległych policjantach, organizując coroczne obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej przed „Krzyżem – Pomnikiem Ofiar Katynia” na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wlkp.

Wraz ze swoją zmarłą w 2017 roku siostrą, Marią Surmacz, była również jedną z pomysłodawczyń programu edukacyjnego dla młodzieży gorzowskich szkół średnich pod nazwą: „Odkrywamy Historię: Ostaszków – Twer – Miednoje”. W 2016 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska uroczyście zasadzono na terenie Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie Dąb Pamięci Alojzego Banacha.

Zobacz:   Szturm antyterrorystów w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Napastnik wziął zakładników

Alicja Marosz zmarła 22 lutego 2022. Miała 84 lata.