Przed nami kolejna 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Konstytucji z której jako Polacy jesteśmy i powinniśmy być dumni – powiedział w czasie konferencji prasowej wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Tegoroczne Wojewódzkie Obchody 231. rocznicy Konstytucji 3 Maja odbędą się w Gorzowie Wielkopolski.

Zaproszenie - Wojewódzkie Obchody 231. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Konferencja prasowa, wypowiada się wojewoda lubuski, po lewej stronie organizator biegu, po prawej stronie przedstawiciela prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego
Wojewoda zaprasza na Wojewódzkie Obchody 231. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Gorzowie Wlkp. – fot. LUW, gov.pl

O przygotowaniach do wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 maja w Gorzowie Wielkopolskim mówili wojewoda lubuski Władysław Dajczak, dyrektor wydział Promocji i Informacji miasta Gorzowa Wielkopolskiego Marta Liberkowska oraz organizator Biegu Konstytucji 3 maja Sebastian Wierzbicki.

Jak podkreślił wojewoda, 3 maja to data ważna i bliska sercu każdego Polaka:

– Przed nami kolejna 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Konstytucji z której jako Polacy jesteśmy i powinniśmy być dumni. Ten ważny dokument po raz kolejny pokazał, jak bardzo naszym ówcześnie żyjącym rodakom zależało na tym, aby Polska była państwem suwerennym i silnym. To jest bardzo istotne w kontekście tego co dzisiaj widzimy blisko naszych wschodnich granic – podkreślił wojewoda Władysław Dajczak.

Zobacz:   Loko-Piknik w Żaganiu. Kolejowe święto dla pasjonatów kolejnictwa

Rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja chcemy w tym roku obchodzić bardzo uroczyście. Ważne, abyśmy byli wszyscy razem i mogli pokazać, że jesteśmy wspólnotą, której na sercu leży dobro i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – dodał wojewoda.

Wojewódzkie Obchody 231. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Gorzowie Wlkp.:

  • 9:30 – złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym patriotów walczących o wolną Polskę, który znajduje się przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim
  • 9:45 – uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze Wolności
  • 10:30 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Gorzowskiej
  • 11:45 – formowanie kolumny oraz przemarsz na Plac Grunwaldzki w asyście orkiestry wojskowej
  • 12:30 – oficjalne uroczystości na Placu Grunwaldzkim z oprawą wojskową
Zobacz:   Nocny Pościg w Gorzowie: Nietrzeźwy kierowca Zatrzymany po brawurowej ucieczce. Był poszukiwany

Po części oficjalnej o godzinie 13:30 rozpocznie się Piknik wojskowy w Gorzowie Wlkp. na Placu Grunwaldzkim. Wśród atrakcji znajdziemy pokazu sprzętu wojskowego tj. rosomaki i czołg a także skosztujemy bezpłatnej grochówki wojskowej. Impreza zakończy się o godzinie 16.

V Bieg Konstytucji 3 Maja w Gorzowie Wlkp.

V Bieg Konsytucji 3 Maja w Gorzowie Wlkp. rozpocznie się o godzinie 14 w okolicach Placu Grunwaldzkiego. Uczestnicy pobiegną w czterech kategoriach – dzieci do 7 lat, dzieci 7-11 lat, open na 3 km oraz specjalna kategoria „Urzędnik”. Organizator zapewnia zestawy startowe (koszulka, bidon), medale i puchary dla zwycięzców w danej kategorii. Bieg otworzy wojewoda, który następnie wręczy zwycięzcom puchary.

Zobacz:   Stanęła na krawędzi i chciała skoczyć z mostu. Do zmiany zdania nakłonili ją przechodnie i policjantka

Oprawę wojskową w czasie Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta 3 Maja zapewni 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu.