Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” i Fundacja COOLtura otrzymały od Netto i Fundacji Salling środki na pomoc ukraińskim uchodźcom w ramach programu Sąsiedzka Pomoc.

Pierwsze dwie organizacje lubuskie beneficjentami programu Sąsiedzka Pomoc
Materiały prasowe – fot. IdPR

Dzięki otrzymanemu wsparciu z programu Sąsiedzka Pomoc, Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” z Gorzowa Wlkp. będzie mogło zorganizować punkt pomocy psychologicznej dla dzieci i dorosłych, a Fundacja COOLtura z Glinek utworzy lokalną świetlicę integracyjną dla uchodźców.

Celem programu Sąsiedzka Pomoc jest wsparcie lokalnych działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Bardzo doceniamy zaangażowanie podmiotów, które jest tak samo intensywne w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach – czyli dokładnie tam, gdzie pomoc jest potrzebna. Cieszymy się, że dzięki naszej inicjatywie i środkom Fundacji Salling możemy wspierać lokalnych działaczy, którzy doskonale znają potrzeby występujące w ich społecznościach, a tym samym wiedzą jak skutecznie nieść pomoc i chcą to robić. – mówi Patrycja Kamińska, PR Manager Netto Polska.

Zobacz:   Umowa podpisana, wkrótce rozpocznie się rozbudowa i przebudowa budynku Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie

Jak dotąd organizacje najczęściej zwracają się z prośbą o sfinansowanie kursów językowych, wyprawek dla dzieci, pomocy psychologicznej czy pokrycia kosztów organizacji spotkań integracyjnych i półkolonii podczas zbliżających się wakacji. Najwięcej wniosków, bo aż 63 proc. jest z zakresu integracji społecznej, 44 proc. dotyczy edukacji, a 23 proc. – zdrowia.

Widzimy olbrzymią potrzebę zapewnienia wsparcia psychologicznego ofiarom wojny na Ukrainie. Jest ona kluczowa, by otzrąsnąć się z traumy i odnaleźć się w nowej sytuacji. Właśnie taką pomoc, dzięki wsparciu Netto i Fundacji Salling, będziemy nieść uchodźcom, w tym tym najmłodszym, którzy do nas trafili – komentuje Justyna Banaszak-Rycharska ze Stowarzyszenia Dorośli-Dzieciom.

Zobacz:   Strażacy zapraszają na Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Gorzowie Wlkp.

Sąsiedzka Pomoc to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Netto. Dzięki środkom Fundacji Salling duńska sieć handlowa wesprze co najmniej 100 lokalnych inicjatyw na rzecz ukraińskich dzieci i ich opiekunów, w zakresie edukacji, zdrowia i integracji społecznej.
Do dyspozycji w ramach programu jest w sumie 1 250 000 zł. W pierwszych sześciu tygodniach akcji złożono ponad 300 wniosków, wybranych zostało 61 beneficjentów, którzy łącznie otrzymali lub lada moment otrzymają pomoc w wysokości blisko 700 tys. zł.

Cały czas można zgłaszać kolejne inicjatywy. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie sasiedzkapomoc.netto.pl. Co tydzień wybranych zostanie kilka inicjatyw, które otrzymają niezbędne środki finansowe. Wnioski przyjmowane będą do końca czerwca b.r. Partnerem społecznym akcji został Związek Ukraińców w Polsce.