Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim wylegitymowali w Kostrzynie nad Odrą cudzoziemca, który przy sobie posiadał podrobione dokumenty. Miały mu one zapewnić legalny pobyt w Unii Europejskiej.

Sudańczyk z podrobionymi dokumentami zatrzymany na granicy z Niemcami
fot. Straż Graniczna

43-letniego obywatela Sudanu wylegitymowali Funkcjonariusze Straży Granicznej z Gorzowa Wielkopolskiego pełniąc służbę w Kostrzynie nad Odrą. Mężczyzna do kontroli przedstawił paszport, polską kartę pobytu, zezwolenie na pracę w Polsce oraz zaświadczenie o zameldowaniu czasowym. Przedstawione przez Sudańczyka dokumenty, poza paszportem, okazały się podrobione na dodatek bardzo nieprofesjonalnie. W stampilach na dokumentach brakował bowiem polskich znaków.

Kostrzyn nad Odrą: Sudańczyk z podrobionymi dokumentami zatrzymany na granicy z Niemcami

Mężczyzna został zatrzymany za posługiwanie się podrobionymi dokumentami. Funkcjonariusze ustalili, że 43-latek na terytorium UE mieszka od 5 lat, początkowo jako student. Po wygaśnięciu studenckiej wizy, postanowił złożyć wniosek o status uchodźcy w Niemczech.  Jego wniosek został tam negatywnie rozpatrzony, a on sam zobowiązany do opuszczenia strefy Schengen. Postanowił jednak nie wyjeżdżać z Niemiec i przez internet kupił podrobione polskie dokumenty pobytowe, które miały posłużyć podczas kontroli i poświadczać legalność pobytu na terytorium państw Schengen.

Zobacz:   Przebywa w Polsce legalnie, podczas kontroli wylegitymował się podrobionym dokumentem

Mężczyźnie postawiono zarzuty posłużenia się podczas kontroli podrobionymi dokumentami. Dobrowolnie poddał się karze grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych. Na podstawie postanowienia sądu, umieszczony został w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.