Niedawna kontrola drogowa na drodze ekspresowej S3 koło Gorzowa Wielkopolskiego, wstrzymała ujawniony przez inspektorów IDT nielegalny kabotaż przez litewską firmę transportową.

Nielegalny kabotaż wstrzymany na S3 koło Gorzowa
Nielegalny kabotaż wstrzymany na S3 koło Gorzowa – fot. Gov.pl/GITD

Przewóz kabotażowy, czyli przewóz rzeczy na terytorium kraju przez przedsiębiorcę zagranicznego, jest dozwolony, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest obowiązek okazywania dokumentów potwierdzających wykonanie poprzedniego przewozu międzynarodowego oraz każdego kolejnego przewozu kabotażowego. W tym przypadku kierowca ciężarówki nie miał tych dokumentów przy sobie.

W trakcie rozmowy z inspektorami kierowca wyjaśnił tylko, że trzy dni wcześniej wykonał przewóz rzeczy z Polski do Czech, a następnie powrócił do Polski bez ładunku. W takim przypadku mógł on wykonać jeden przewóz kabotażowy na terytorium Polski. Okazało się, że przewóz taki wykonał dzień wcześniej, a w dniu kontroli wykonywał kolejny – nielegalny kabotaż.

Zobacz:   Inspektorzy ITD wstrzymali nielegalny przewóz kabotażowy na autostradzie A2 koło Rzepina

Za stwierdzone naruszenie przepisów prawa regulujących rynek transportowy będzie wszczęte teraz postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Litewski przedsiębiorca wpłacił 12 000 zł kaucji na poczet przewidywanej kary. Po zakończonej kontroli kierowca nie mógł odjechać z punktu kontrolnego do miejsca docelowego rozładunku. Zestaw został skierowany na wyznaczony parking strzeżony i będzie mógł odjechać dopiero po przekazaniu ładunku przewoźnikowi uprawnionemu do wykonania tego przewozu.

Komentarze