Klub Honorowych Dawców Krwi Ognista Kropla działający przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczął akcję „Siła tkwi w młodej krwi” promującą honorowe krwiodawstwo w szkołach ponadpodstawowych województwa lubuskiego.

Siła tkwi w młodej krwi - akcja promowania Honorowego Krwiodawstwa w szkołach
fot. Gov.pl/KP PSP Gorzów Wlkp.

Inicjatywa jest częścią ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia o nazwie „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026” oraz kampanii edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”.

Celem akcji „Siła tkwi w młodej krwi” jest promowanie idei honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży, kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów oraz obalenie negatywnych mitów związanych z oddawaniem krwi. Projekt został objęty patronatem honorowym Wojewody Lubuskiego Pana Władysława Dajczaka, Lubuskiego Kuratora Oświaty Pani Ewy Rawy, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oraz Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Zobacz:   Nie żyje Mariusz Strojny - wójt gminy Przewóz

W ramach kampanii przeprowadzono już 6 akcji w wybranych 23 szkołach z powiatu gorzowskiego i zielonogórskiego. Całość działań potrwa do końca czerwca 2023 roku. Dzięki takiemu podejściu młodzi ludzie dowiadują się, jak istotne jest honorowe krwiodawstwo i jak wiele dobrego mogą w ten sposób zrobić dla innych. Zwiększenie liczby dawców krwi jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia ratowanie życia wielu potrzebującym. Zwrócenie uwagi na tę kwestię wśród młodzieży może przynieść bardzo pozytywne efekty i w przyszłości przyczynić się do zwiększenia liczby dawców krwi w Polsce.

Komentarze