W Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja z cyklu „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”, która miała na celu popularyzację dobrych praktyk w zakresie wdrażania dostępności dla osób o szczególnych potrzebach w ramach rządowego Programu Dostępność Plus. Spotkanie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a wśród uczestników była wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Program Dostępność Plus: konferencja w Gorzowie Wielkopolskim o wdrażaniu dostępności w instytucjach publicznych
Regionalna konferencja w ramach programu Dostępność Plus – fot. Gov.pl/MFiPR

Na konferencji poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących wdrażania i monitorowania dostępności w instytucjach publicznych. Wiceminister Jarosińska-Jedynak przypomniała, że uchwalona ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami zobowiązuje podmioty publiczne do zapewnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Dzięki nowym przepisom ponad 2300 podmiotów wyznaczyło koordynatora ds. dostępności w samorządach i innych instytucjach, a prowadzone są liczne szkolenia dla różnych grup zawodowych i społecznych.

Zobacz:   Umowa podpisana, wkrótce rozpocznie się rozbudowa i przebudowa budynku Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie

Wiceminister Jarosińska-Jedynak podkreśliła również, że samo prawo i działania informacyjne nie wystarczą, aby wdrożyć zmiany, jakich wszyscy potrzebujemy. Aby zrealizować cele postawione w Programie Dostępność Plus, niezbędne są odpowiednie środki finansowe. Dlatego już ponad 16 mld zł przeznaczono na szereg inwestycji, które zwiększają dostępność w naszym otoczeniu.

Organizacja konferencji w placówkach ZUS nie jest przypadkowa, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych stawia na priorytetowe wsparcie osób ze specjalnymi potrzebami. Wiceprezes ZUS, Mariusz Jedynak, podkreślił, że dążą do poprawy jakości usług, podnosząc standard obsługi klientów, w tym również osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie bariery budowlane i komunikacyjne są likwidowane w oddziałach ZUS, a we wszystkich placówkach działa przyjazny osobom z niepełnosprawnością sensoryczną system kierowania ruchem, wyposażony w funkcję wizualno-fonicznego przywoływania klientów do poszczególnych stanowisk obsługi. W każdej placówce jest pracownik, który potrafi posługiwać się językiem migowym.

Zobacz:   Nie żyje policjant, który postrzelił się w głowę w gorzowskiej komendzie. SE: "Prokuratura potwierdza"

Podczas konferencji w Gorzowie Wielkopolskim poruszono wiele ważnych kwestii związanych z wdrażaniem i monitorowaniem dostępności w instytucjach publicznych dla osób o szczególnych potrzebach w ramach rządowego Programu Dostępność Plus. Omówiono kwestię postępowań skargowych na brak dostępności i przedstawiono narzędzia, które wspierają ich wdrażanie. Rozmawiano także o programach i projektach realizowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Komentarze