Codzienna aktywność, Okresowe badania profilaktyczne i Świadome odżywianie – to proste C.O.Ś. może i powinien zrobić każdy. Do takich działań będziemy zachęcać kobiety już 7 października 2023 r. w Centrum Handlowym Nova Park w Gorzowie Wielkopolskim. W specjalnej strefie edukacyjnej na wszystkich chętnych będą czekać specjaliści nauk o zdrowiu, dietetycy, fizjoterapeuci i trenerzy.

„Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” w Gorzowie Wielkopolskim - niecodzienna akcja prozdrowotna dla kobiet
„Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” – fot. materiały prasowe

Przygotowane stoiska edukacyjne są częścią nowej kampanii społecznej – „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. „C.O.Ś.” – w tym skrótowcu kryje się „Codzienna aktywności”, „Okresowe badania profilaktyczne” oraz „Świadome i zdrowe odżywanie”. Ogólnopolska akcja jest adresowana do dorosłych, a jej cel to uświadamianie, że drobne zmiany w stylu życia i regularne badania mogą być kluczem do uniknięcia chorób nowotworowych.

Zobacz:   Ciężarówki z odpadami pod lupą ITD

Troska o własne zdrowie wymaga jednak wiedzy. Specjaliści nauk o zdrowiu, dietetycy, fizjoterapeuci i trenerzy są dostępni w specjalnie przygotowanych ogólnodostępnych punktach promocji zdrowia. Z konsultacji z ekspertami można skorzystać podczas imprez plenerowych, wydarzeń w galeriach handlowych i zawodów sportowych.

Dietetycy pomogą obliczyć BMI, zmierzą skład masy ciała i podpowiedzą jak dbać o właściwą dietę. Trenerzy i fizjoterapeuci pokażą, jak można ćwiczyć w domowych warunkach, wyjaśnią ile ruchu potrzeba dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji oraz co robić, by zachować prawidłową sylwetkę.

Dla chętnych przeprowadzany jest krótki trening. Uczestniczki spotkań w Gorzowie Wielkopolskim będą mogły także zapoznać się z technikami samobadania oraz otrzymają informacje o okresowych badaniach profilaktycznych i miejscach, w których można je przeprowadzić.

Zobacz:   Ksiądz Piotr Żuberek nie żyje. Proboszcz parafii w Tomaszowie zmarł w wieku 65 lat

7 października w Centrum Handlowym Nova Park (ul. Przemysłowa 2) w godzinach 14:00-18:00 będzie można skorzystać z rad ekspertów w trójkolorowej strefie „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”.

Równolegle do otwartych imprez w województwie lubuskim organizowane są spotkania warsztatowe, prowadzone przez działaczki Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”. Opisane w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem czynniki ryzyka chorób nowotworowych związanych ze stylem życia, to między innymi: nieprawidłowa masa ciała, nieracjonalny sposób żywienia, niska aktywność fizyczna, dym tytoniowy, alkohol i intensywne opalanie. Podczas serii spotkań doświadczeni edukatorzy wskazują, jak zmieniając niektóre nawyki, można zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory.

Zobacz:   Czy Gorzów Wielkopolski zmieni nazwę? Chce tego część mieszkańców

Kampania – „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” to jeden z elementów długofalowych działań Ministerstwa Zdrowia pod hasłem „Planuję długie życie” w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Projekt realizowany jest przez Społeczną Fundację „Ludzie dla Ludzi” przy wsparciu Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, w ramach kampanii społecznej ”Planuję długie życie” oraz Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Komentarze