Dworzec w Witnicy został po przebudowie otwarty dla podróżnych, poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. To kolejna inwestycja zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Dworzec w Witnicy po renowacji
Odnowiony dworzec w Witnicy – fot. MI/Gov.pl

Renowację przeszła elewacja zabytkowego dworca wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Na budynku przywrócono zegary, a także zamontowano nowe, przestrzenne logotypy PKP SA z nazwą stacji oraz napisem „dworzec kolejowy”. Na elewacji poddano renowacji również historyczne, malowane napisy z nazwą stacji „Witnica”, które odkryto podczas prac renowacyjnych.

Dworzec w Witnicy to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie lubuskim. Mieszkańcy powiatu gorzowskiego zyskali dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Gorzowa Wielkopolskiego i Kostrzyna. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dwora stanie się wizytówką miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców — powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Zobacz:   Kostrzyn nad Odrą: Niewybuch na budowie mostu na Warcie. Ruch na moście tymczasowym odbywa się normalnie

Nowy wygląd zyskało również wnętrze dworca. Nowocześnie urządzony hol dworca z jasnymi ścianami i posadzką w czarno-białą szachownicę, wyposażono w ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Tuż przy nim znalazło się pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Na parterze i piętrze dworca przygotowano lokale na wynajem pod działalność handlowo-usługową lub biura.

Przebudowany dworzec w Witnicy stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, gdyż zlikwidowano bariery architektoniczne, a także wprowadzono szereg usprawnień. Wśród nich: oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe dworca oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Od strony peronów wykonano również specjalną pochylnię. Z jej pomocą osoby poruszające się na wózkach zyskają dostęp do holu dworca.

Zobacz:   W Zielonej Górze szybko zaoszczędzimy na wkład własny! 

Przy przebudowie zadbano o ekologię i bezpieczeństwo. Dworzec wyposażono w automatycznie sterowane i energooszczędne oświetlenie, a także system inteligentnego zarządzania budynkiem. Jego głównym zadaniem jest nadzór nad pracą urządzeń i systemów, a także optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody. Budynek wyposażono w nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Inwestycja objęła również najbliższe otoczenie dworca. Znajdujące się w pobliżu budynki gospodarcze przebudowano na wiatę rowerową, a drugi z nich na śmietnikową. Przy dworcu powstało również kilka miejsc postojowych dla samochodów. Wykonano chodnik oraz elementy małej architektury.

Zobacz:   Szturm antyterrorystów w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Napastnik wziął zakładników

Przebudowa dworca w Witnicy kosztowała 18,7 mln zł. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe SA, a wykonawcą prac budowlanych firma Berger Bau Polska z Wrocławia. Funkcję inżyniera kontraktu sprawowała SAFAGE SAS z Warszawy. Natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna.

Przebudowa budynku, który powstał w 1857 r., zrealizowana została w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Komentarze