Wojewoda Lubuski ogłosił dobrą informację dla samorządów, czyli wielki program rządowego wsparcia inwestycji gminnych i powiatowych. Szacowane kwoty dla samorządów to w skali kraju 6 mld zł i 160 mln zł dla lubuskiego. 

fundusz inwestycji samorządowych
fot. Lubuski Urząd Wojewódzki

Wojewoda wyjaśnił, że fundusz będzie wspierał samorządy, które zwracały się do rządu o pomoc.

– Pandemia odbiła się na ich budżetach, a nasz Rząd dostrzega tę sytuację. Samorządy, podobnie jak przedsiębiorcy również otrzymają wsparcie. Fundusz opiewa na kwotę 6 mld zł, a wstępny termin uruchomienia programu przypada na 1 sierpnia. – wyjaśniał wojewoda dodając, że obecnie ustawa znajduje się w Senacie, a jej wprowadzenie zależy od sprawności prowadzonych prac.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Ze wstępnych obliczeń wynika, że województwo lubuskie może liczyć na 160 mln zł. Pieniądze z Funduszu będą przyznawane gminom bez zbędnej biurokracji w formie przelewów na wniosek samorządów a ich wysokość będzie zależała od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Kwoty maksymalnego limitu dotacji wynikają z relacji wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów. Co ważne, pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku, więc nie trzeba będzie ich zwracać.

Pieniądze mogą zostać przeznaczone na nowe szkoły, żłobki, drogi, wodociągi czy chodniki. Wiele gmin i powiatów ma także problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Tarczy dla samorządów pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych, w imieniu wojewody, przedstawił dyrektor biura wojewody Karol Zieleński, który spotkał się z samorządowcami w czasie Konwentu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.