Znamy stan zdrowia pensjonariuszy DPS Kombatant Zielona Góra, którzy trafili do oddziału zakaźnego Szpitala w Gorzowie Wlkp. Wykonano im specjalistyczne badania. Ich wyniki potwierdzają, że stan pacjentów jest średniociężki stabilny.

dps kombatant zielona góra
fot. Pixabay

Wszystkim pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej Dom Kombatanta w Zielonej Górze przetransportowanym do oddziału zakaźnego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wykonano badania biochemiczne krwi, podczas których analizuje się skład osocza krwi. Badania biochemiczne krwi dają lekarzowi informacje o funkcjonowaniu prawie wszystkich narządów i gruczołów, ocenę stanu nawodnienia i odżywienia pacjenta. Wyniki tych badań potwierdzają, że stan zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 pacjentów z Zielonej Góry jest średniociężki stabilny.

Zobacz:   Koncert Pink Floyd History w Zielonej Górze

Z uwagi na stan zdrowia jednego z mężczyzn, w środę, 7 października, wystąpiła u niego konieczność przeprowadzenia pilnego zabiegu operacyjnego. Z uwagi na specyfikę i konieczny zakres operacji lekarze z Gorzowa starali się skierować pacjenta do innego specjalistycznego ośrodka. Po spotkaniu się z odmową w kilku szpitalach poza województwem lubuskim, medycy z Gorzowa sami – z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków ostrożności – przeprowadzili zabieg na bloku operacyjnym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

W oddziale zakaźnym gorzowskiego szpitala obecnie przebywa 95 pacjentów, w tym 66 pensjonariuszy Domu Kombatanta w Zielonej Górze, ewakuowanych w niedzielę 4 października. W poniedziałek, 5 października, zarząd szpitala poinformował, że stan przyjmowanych pacjentów wskazuje na zaniedbania w zakresie opieki pielęgniarskiej m.in. odleżyny, otwarte rany i in. Stwierdza także znaczny brak w indywidualnej dokumentacji medycznej np.: zleceń konsultacji, co przy utrudnionym kontakcie z pacjentami utrudnia personelowi medycznemu ustalenie stanu zdrowotnego tych osób. W związku z tym zarząd szpitala zwrócił się do wojewody z prośbą o pilne zwołanie konsylium lekarskiego z udziałem konsultantów wojewódzkich w zakresie: chorób zakaźnych, geriatrii, chorób wewnętrznych i ds. pielęgniarstwa w zakresie opieki długoterminowej w celu dokonania oceny stanu klinicznego i opracowania standardu leczenia i pielęgnowania.

Zobacz:   Gorzów Wlkp.: Wojewoda spotkał się z przedszkolakami

Szpital przekazał również informację o śmierci jednej z pacjentek. Przyczyną była niewydolność oddechowa.