22 listopada minęły 4 lata od uruchomienia bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. wtedy też gorzowski śmigłowiec LPR wykonał pierwszy lot. To jedna z 21 stałych baz LPR w Polsce i jedyna zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala.

Gorzowska baza HEMS ma już 4 lata. Śmigłowiec LPR wykonuje 500 misji ratunkowych rocznie
fot. archiwum Żary24 online

To jest nasza wspólna inwestycja, złożyliśmy się na nią razem z miastem Gorzów. Ona była bardzo potrzebna w północnej części regionu, czego dowodem jest ilość wykonywanych rocznie misji. Ta inwestycja to także przykład na to, że kiedy współpracujemy i jest partnerstwo, możemy skutecznie rozwiązywać potrzeby społeczności – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Wojewódzkie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Ile kosztuje helikopter LPR?

Budowa bazy HEMS w Gorzowie to jeden ze zrealizowanych priorytetów samorządu województwa. Przypomnijmy, pierwsze pisma do Ministerstwa Zdrowia w sprawie bazy LPR dla północy województwa wicemarszałek Elżbieta Anna Polak podpisywała w… 2008 roku! Przełomowy okazał się rok 2015. Samorząd Województwa przeznaczył na budowę bazy 4,9 mln zł, drugie tyle dołożyło miasto Gorzów Wlkp. Z tego 2,9 mln zł to pomoc zapisana w budżecie na 2019 r. Sam śmigłowiec LPR rozpoczął loty bardzo szybko. W listopadzie 2016 r.  otwarto tymczasową bazę kontenerową Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Helikopter za 29 mln zł został kupiony z krajowych środków unijnych.

📎  Remonty dróg w Lubuskiem: 10 miejsc w których czekają utrudnienia dla kierowców

Inwestycja została ujęta w dokumentach strategicznych regionu, m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 i Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020. Wcześniej baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w województwie lubuskim funkcjonowała jedynie w Zielonej Górze – Przylepie. Nie pozwalało to na pełne zabezpieczenie zdrowotne ofiar wypadków na północy województwa.

Obecnie medyczny śmigłowiec LPR z Gorzowa wykonuje ok 500 misji ratunkowych rocznie. Baza znacznie poprawiła dostępność specjalistycznej pomocy medycznej pacjentom z północnej części regionu. Śmigłowiec jest wykorzystywany nie tylko dla ratowania zdrowia i życia ofiar wypadków komunikacyjnych, ale także m.in. osób z udarem.

📎  Włamania do altanek w Gorzowie. Policja zatrzymała 3 podejrzanych