Zagroda Młyńska w Bogdańcu przechodzi pierwszy duży remont od niemalże 200 lat. Pandemia nie zatrzymała modernizacji i prace idą pełną parą. Obecnie przeniosły się m.in. na dach muzeum.

Zagroda Młyńska w Bogdańcu podczas remontu
Remont zagrody młyńskiej w Bogdańcu – fot. UMWL, Lubuskie.pl

Prace rozpoczęły się w zeszłym roku. Na remont muzeum zrzucili się samorząd województwa i UE, która dołożyła aż 7,3 mln zł. W sumie remont będzie kosztował prawie 9 mln zł.

Prace realizowane są etapami, ale zmiany są już widoczne. Dzięki remontowi muzeum zyska na atrakcyjności, a Lubuszanie i goście spoza województwa zyskają kolejny powód, aby je odwiedzić – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Budynki zyskały już nowe pokrycia dachowe. Ponadto trwają prace konserwacyjne przy elewacji oraz wewnątrz przy remoncie ścian i posadzek. W ramach inwestycji zaplanowano dodatkowo odrestaurowane ogrodzenia i utwardzenie dziedzińca.

Po zakończeniu robót budowlanych Zagroda Młyńska w Bogdańcu zmodernizuje również wystawy stałe i plenerowe. Udostępniona będzie część młyńska, która do tej pory była zamknięta ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną. Zaplanowano także opracowanie wirtualnego spaceru.

Po zakończeniu modernizacji na cele ekspozycyjne i edukacyjne zostanie przeznaczony parter i część piwnicy budynku młyńskiego. W wyremontowanych i profesjonalnie zaaranżowanych pomieszczeniach będą realizowane m.in. inicjatywy takie jak: Mały etnograf, Skąd pochodzę, Tajemnice malowanej skrzyni, czy też Wycinanki ludowe.