Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki likwiduje bariery związane z porody rodzinne w Gorzowie Wlkp. Od 29 grudnia 2020 r. osoba towarzysząca nie musi na własną rękę wykonywać testów na obecność koronawirusa. Szpital przejmuje na siebie wszystkie procedury i koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa rodzącej, osobie jej towarzyszącej i personelowi w trakcie porodów rodzinnych.

Porody rodzinne w Gorzowie Wlkp. Test na COVID-19 dla osoby towarzyszącej wykona szpital
fot. Pixabay

W związku z pandemią od czerwca  osoba, która chciała towarzyszyć rodzącej musiała posiadać przy sobie negatywny wynik testu na koronawirusa – tłumaczy lek. Krzysztof Kaczmarek, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. – Badanie kosztowało 430 zł, a jego wynik był ważny 5 dni. Ciąża i poród z samej swojej natury są procesami, w przypadku których trudno precyzyjnie określić  termin ich zakończenia. Tym samy część osób rezygnowała z uczestniczenia w porodzie rodzinnym. Teraz to się zmieni.

Porody rodzinne w Gorzowie Wlkp. Test na COVID-19 osoby towarzyszącej wykona szpital

Teraz osobie, która będzie chciała towarzyszyć kobiecie rodzącej szpital sam będzie wykonywał testy. Wystarczy razem z rodzącą zgłosić się na ginekologiczną izbę przyjęć lub być przez nią zgłoszonym. Tam będzie przeprowadzony tzw. szybki test. Jego wynik znany jest już po upływie kwadransa od pobrania wymazu. Negatywny – pozwoli na uczestniczenie w porodzie rodzinnym. Szpital nie obciąża osoby badanej kosztami przeprowadzenia testu.