Spółdzielnia Mieszkaniowa SM Górczyn w Gorzowie Wlkp. wystartowała w konkursie o unijne wsparcie i otrzymała ponad 3 mln zł na budowę nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. Przełoży się to na tańszą energię dla mieszkańców. Umowę podpisał członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Tańszy prąd dla mieszkańców SM Górczyn w Gorzowie. Ile? "W skali spółdzielni ok. 600-700 tys. zł."
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn w Gorzowie to blisko 9 tys. mieszkań w prawie 250 budynkach. Na realizacji projektu mają zyskać wszyscy mieszkańcy bloków. – Inwestycja pozwoli na ekologiczne zasilanie części wspólnych w budynkach. Zmniejszą się opłaty – tłumaczył Zdzisław Baradziej, Prezes SM Górczyn w Gorzowie Wlkp.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Oszczędności mają być odczuwalne dla mieszkańców. – Instalacja będzie miała moc 1,2 megawata. Przeliczając jej możliwości na obecne ceny energii to zaoszczędzone w skali spółdzielni ok. 600-700 tys. zł. Tyle mniej zapłacą mieszkańcy – doprecyzował Marcin Michalski, Z-ca Prezesa Zarządu SM Górczyn w Gorzowie Wlkp.

Zobacz:   Ratownicy medyczni z Polski i Niemiec będą współpracować ponad granicami

Członek zarządu Marcin Jabłoński, który podpisał umowę na dofinansowanie podkreślał, że realizowana przez spółdzielnię inwestycja może być przykładem dla innych. – To spora instalacja i bardzo ciekawy projekt, swego rodzaju przetarcie szlaku oraz pokazanie dobrego przykładu innym spółdzielniom mieszkaniowym, że mogą pozyskiwać środki unijne i efektywnie je wykorzystywać – przekonywał Marcin Jabłoński.

O pieniądze na OZE mogły się starać podmioty z całego województwa. – Gospodarka niskoemisyjna to działanie, które w ostatnim czasie kosztowało nas bardzo dużo pracy, ujmując szerszy kontekst. Sam konkurs cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Zgłoszono bardzo dużo projektów. Udało się zwiększyć początkowo zaplanowaną kwotę, dzięki czemu sporo wniosków otrzymało dofinansowanie. Pojawiały się pomysły na zadania o różnej skali  – cieszył się członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zobacz:   Obwodnica Strzelec Krajeńskich już w fazie realizacji. Ma być gotowa w 2024 r.

Dużo mówimy o odnawialnej energii i konieczności budowy tego typu instalacji, ale to wymaga sporej odwagi oraz wizji na przyszłość. Instalacje wydają się dosyć drogie, wskazuje się na spory okres zwrotu inwestycji, dlatego oparcie się o OZE bywa wymagające. Tym bardziej gratuluję tej inwestycji – podsumowała poseł Krystyna Sibińska.

Prace związane z realizacją zadania w SM Górczyn w Gorzowie Wlkp. ruszą jeszcze w tym roku i zakończą się w 2022 r. Ich całkowity koszt to 7 mln zł.