Samorząd województwa wspiera kształcenie kadry medycznej. Przykładem jest dotacja na funkcjonowanie kierunku pielęgniarstwo na Akademii im. Jakuba z Paradyża. W tym roku Zarząd województwa przekazał na ten cel 800 tys. zł.

Lubuskie inwestuje w kształcenie kadry medycznej
Samorząd wspiera kształcenie kadry medycznej – zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Samorząd wspiera kształcenie kadry medycznej

Kierunek Pielęgniarstwo został uruchomiony na gorzowskiej AJP w 2020 roku. Wówczas uczelnia otrzymała 1 mln zł dotacji z budżetu województwa. W tegorocznym budżecie to kwota 800 tys. zł. – Jesteśmy wszyscy świadomi deficytów w zawodach medycznych, w tym także w zawodzie pielęgniarskim. Skutecznie pracujemy nad tym w regionie, żeby ten deficyt zlikwidować, a przynajmniej zminimalizować. W ubiegłym roku podpisaliśmy pierwszą umowę na współfinansowanie utworzenia i prowadzenia pielęgniarstwa na AJP w wysokości ponad 1 mln zł. Obecnie na tym kierunku studiują w Gorzowie 42 osoby. W kolejnym naborze planuje się przyjąć kolejnych 50 osób. Więc kierunek będzie się rozwijał – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   Policjantka po służbie zatrzymała kierowcę na podwójnym gazie

Jest pielęgniarstwo, będzie ratownictwo

Samorządowa dotacja na kształcenie kadry medycznej to duże wsparcie dla Akademii im. Jakuba z Paradyża. – Jest to dla nas duży zastrzyk. Kierunki medyczne są obciążone bardzo mocno wydatkami finansowymi, więc na pewno będziemy prosić o jeszcze, bo ku naszemu zaskoczeniu, kierunek pielęgniarstwo spotkał się z wielkim zainteresowanie środowiska. Przyjęliśmy 15 osób więcej niż zakładaliśmy – wyjaśniła prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor uczelni. Poinformowała także o dalszych planach związanych z kształceniem kadry medycznej. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska planujemy także złożyć wniosek na kierunek ratownictwo. Dzięki pomocy zarządu województwa wyposażyliśmy podstawowe pracownie, teraz będziemy to rozszerzać. Dla tego kierunku powstanie także symulator karetki, w której studenci będą praktykować swoje zadania – wyjaśniła rektor.

Zobacz:   33-latek poszukiwany przez sądy zatrzymany podczas kontroli drogowej

Utworzenie i funkcjonowanie pielęgniarstwa w Gorzowie pozytywnie ocenił także członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak. – Bardzo mnie cieszy ta inicjatywa, która jak widzimy jest skazana na sukces. To jest już kilkudziesięcioosobowa grupa ludzi, którzy będą wspierali ochronę zdrowia. Ta pomoc jest oczekiwana w gorzowskim i innych lubuskich szpitalach, ponieważ brakuje nam kadry – przekonywał. Przypomniał również, że samorząd województwa wspiera także system stypendialny dla studentów kierunków medycznych i zachęcał do ubiegania się o nie także studentów z północy regionu.

Razem dla ochrony zdrowia

Ideę chwaliła także poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska, która dziękowała marszałek Elżbiecie Annie Polak za szczególną dbałość o zdrowie Lubuszan. – Przykładem jest właśnie medycyna na Uniwersytecie Zielonogórskim i pielęgniarstwo tutaj w Gorzowie – podkreślała. Dodała, że utworzenie pielęgniarstwa w Gorzowie to przykład dobrej i skutecznej współpracy.