W najbliższy piątek, w Dniu Walentynek, o godzinie 13:30 na gorzowskim Kwadracie odbędzie się protest Nazywam się Miliard/One Billion Rising. Wezmą w niej udział kobiety, mężczyźni, przedstawicielki i przedstawiciele gorzowskich fundacji i organizacji pozarządowych. Wszyscy ci, którzy w tym dniu chcą głośno zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet, a w szczególności głośno powiedzieć „NIE” przemocy seksualnej.

Od 2013 roku cały świat tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. W 2020 roku protest dotyczyć będzie tematu „zgody” na kontakty intymne. Wiele krajów zmienia prawo, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. W Polsce to wciąż pokrzywdzona musi udowodnić, że jej „NIE” wybrzmiało dostatecznie głośno.

Akcję Nazywam się Miliard/One Billion Rising zapoczątkowała Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Cały świat w ten jeden dzień, w Walentynki, protestuje i tańczy, ponieważ ludzie muszą raz na zawsze zdać sobie sprawę z tego co przynosi gwałt. Z tego, jak to jest, gdy ciało kobiety przestaje do niej należeć, gdy jej świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy.

Nazywam się Miliard/One Billion Rising ma za zadanie połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie, ponieważ żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc kobiety rządzą swoimi ciałami, a wspólny taniec wyzwala energię.

Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka. Gorzowskie wydarzenie organizuje Fundacja „Czysta Woda” niezależnej radnej pani Grażyny Wojciechowskiej. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objęła posłanka na Sejm RP – dr Anita Kucharska-Dziedzic.