Z pomocą drona prowadzone są kontrole użytkowników hulajnóg w Gorzowie Wielkopolskim. Ich popularność stale rośnie, dlatego policjanci sprawdzają, czy wykorzystywane są zgodnie z przepisami, które od niedawna funkcjonują.

Kontrole użytkowników hulajnóg. Z góry pomaga dron
Kontrole użytkowników hulajnóg w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą policjanci ruchu drogowego. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Od wprowadzenia przepisów regulujących status hulajnóg elektrycznych minęło już kilka tygodni, dlatego policjanci prowadząc kontrole użytkowników hulajnóg sprawdzają jak radzą sobie oni z ich przestrzeganiem. Funkcjonariusze przypominają, aby dokładnie zapoznać się z obowiązującym prawem. Funkcjonujące przepisy mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo, bo były już zdarzenia z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. Ich znajomość jest więc niezbędna.

Kontrole użytkowników hulajnóg w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą policjanci ruchu drogowego. Widzą więcej, bo do pomocy mają drona. Hulajnóg elektrycznych nie brakuje zwłaszcza w centrum miasta. Tu panuje spory ruch pieszych i samochodów. Do tego tramwaje i okazuje się, że chwilowa nieuwaga może użytkownika hulajnogi sporo kosztować. Przy zdarzeniu drogowym są małe szanse, by wyszedł bez obrażeń. Policjanci zachęcają wiec, by na głowy zakładać kaski i korzystać z innych elementów, które chronią poszczególne części ciała. To w połączeniu ze znajomością będzie przepisów sprawi, że jazda hulajnogą będzie bezpieczniejsza.

Zobacz:   Koncert ABBA Symfonicznie w Gorzowie Wlkp.

Jak należy poruszać się hulajnogami? Określają to nowe przepisy

Pierwszym wyborem musi być droga dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów. Jeżeli ich nie ma, wówczas użytkownik może jechać drogą, ale tylko wtedy gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większa niż 30 km/h. Gdy ta prędkość jest większa oraz brakuje drogi dla rowerów, wówczas kierujący hulajnogą może poruszać się chodnikiem, ale wyłącznie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Na drodze dla rowerów lub jezdni może jechać z dopuszczalną prędkością do 20 kilometrów na godzinę. Dziecko do 10 lat może poruszać się hulajnogą wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Od 10 do 18 roku życia niezbędna jest karta rowerowa lub prawo jazdy AM, A1, B1, T, a powyżej 18 roku życia nie trzeba mieć uprawnień.

Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Poruszając się po chodniku użytkownik hulajnogi ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu. Zabrania się jazdy po alkoholu, holowania innego pojazdu, przewożenia osoby, zwierzęcia czy ładunku. Zapomnijmy o popisywaniu się jeżdżąc bez trzymania kierownicy, czy czepiania się innych pojazdów.