Krosno Odrzańskie znajdzie się na trasie przelotu sterowca Goodyear Blimp, który 3 sierpnia będzie przemierzał zachodnią Polskę w drodze z Wrocławia do Frankfurtu. Ten statek powietrzny to prawdziwa ikona popkultury. Towarzyszył najgłośniejszym rozgrywkom sportowym. Umożliwił transmisję telewizyjną dla BBC ze ślubu Karola i Diany. Niósł pomoc ofiarom huraganu, który uderzył w wybrzeże Florydy. Teraz zapewni niepowtarzalne widoki mieszkańcom Polski.

Krosno Odrzańskie na trasie przelotu sterowca Goodyear Blimp
fot. materiały prasowe/Goodyear

Sterowiec jest w trakcie europejskiej trasy związanej z najważniejszymi wydarzeniami motorsportowymi w Europie, którym Blimp towarzyszy w ramach kampanii celebrującej powrót marki Goodyear do międzynarodowych wyścigów.

Sterowiec gości w Polsce od 30 lipca i stacjonuje na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie, skąd odbywa regularne loty nad Wrocławiem i jego okolicami. Po zakończonej wizycie w naszym kraju uda się do Frankfurtu, by w kolejnych dniach polecieć do Kopenhagi, gdzie będzie towarzyszył zmaganiom PURE ETCR, czyli serii wyścigów w pełni elektrycznych samochodów turystycznych wielu marek.

Zobacz:   Para seniorów padła ofiarą oszustwa "na córkę". Małżeństwo przekazało oszustom 31 tys. złotych

Sterowiec Goodyear Blimp przeleci nad Krosnem Odrzańskim

Niebo nad Krosnem Odrzańskim warto obserwować we wtorek 3 sierpnia w godzinach porannych i przedpołudniowych. Osoby, które chciałyby śledzić dokładne położenie sterowca Goodyear mogą to robić za pośrednictwem serwisu FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Wystarczy tylko wpisać numer indentyfikacyjny DLZFN przypisany Blimpowi.

Jeżeli uda się zrobić zdjęcie, warto oznaczyć je hashtagiem #GoodyearBlimp. Najlepsze zdjęcia i relacje zostaną wyróżnione na Instagramie, na profilu @goodyeareurope. Zdjęcia można też publikować na profilu marki Goodyear na Facebooku – biorąc udział w zorganizowanym tam konkursie, można wygrać atrakcyjne nagrody.

Cieszymy się, że po latach przerwy sterowiec zagości ponownie też w Polsce – mówi Paweł Jezierski, Kierownik ds. Komunikacji Grupy Goodyear w regionie Europy Wschodniej – Północ. – Chociaż w naszym kraju nie odbywają się wyścigi zaliczane do sezonu FIA, Polska jest ważnym rynkiem dla Goodyear i ta wizyta jest tego potwierdzeniem – dodaje.

Zobacz:   Wojciech Sikora o kulisach roli w filmie "Miłość, sex & pandemia" inspiracjach i planach na 2023 rok [wywiad]

Goodyear Blimp – podniebny król nad Krosnem Odrzańskim

Statek powietrzny Goodyear Blimp, który będzie można zobaczyć nad Krosnem Odrzańskim, to półsztywny Zeppelin NT, który jest największym tego typu modelem na świecie. Mierzy ponad 75 m długości – to prawie trzy czwarte długości boiska do piłki nożnej. Ma prawie 18 m wysokości. Gondola, czyli przedział pasażerski, mieści do 14 osób, które mogą podziwiać widoki przez duże panoramiczne okna. Jest to dokładnie ten sam model sterowca, który marka Goodyear wykorzystuje w Stanach Zjednoczonych – tam Goodyear posiada trzy tego typu maszyny.

Zobacz:   Utrudnienia na DK29 w Krośnie Odrzańskim. GDDKiA: "może potrwać do trzech tygodni"

Goodyear Blimp napędzają trzy silniki o mocy 200 KM każdy, które są połączone ze śmigłami za pomocą skrzyni biegów, a cały zestaw pozwala na imponującą zwrotność bo sterowiec może obracać się nawet wokół własnej osi podczas lotu. Może również startować i lądować w pionie. Z łatwością może też zawisnąć w miejscu i jest przy tym znacznie cichszy niż śmigłowiec. Całkowita pojemność sterowca wynosi 8 425 metrów sześciennych. Balon wypełniony jest niepalnym helem. Blimp może osiągać maksymalną prędkość 125 km/h. Ma zasięg 1000 km. Maksymalna wysokość lotu wynosi 3000 metrów.

Sterowiec obsługiwany jest przez Deutsche Zeppelin-Reederei GmbH z siedzibą w Friedrichshafen w Niemczech i tam na co dzień stacjonuje.