Pokonywanie przeszkody wodnej, rozpoznanie, elementy taktyki i bytowanie. To niektóre z zagadnień, jakie realizowali żołnierze 125 blp z Leszna podczas szkolenia rotacyjnego w Krośnie Odrzańskim. Z pomocą 5. Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego, terytorialsi doskonalili umiejętności organizacji przepraw na transporterach pływających PTS-M.

Leszczyńscy terytorialsi na szkoleniu w Krośnie Odrzańskim
Leszczyńscy terytorialsi na szkoleniu w Krośnie Odrzańskim – fot. DWOT

Dla żołnierzy z wielkopolskiej „Dwunastki” nie były to pierwsze tego rodzaju zajęcia. Współpraca z krośnieńskimi saperami została nawiązana trzy lata temu, w ramach szkoleń zdolnościowych.

Takie ćwiczenia pozwalają rozwijać zarówno umiejętności indywidualne, jak i zespołowe. Organizowanie przepraw może okazać się kluczowe w przypadku działań bojowych, czy klęski żywiołowej, jaką jest powódź. Przeprawa była tylko jednym z zagadnień, w jakich uczestniczyli w miniony weekend wielkopolscy terytorialsi. Oprócz pokonywania przeszkody wodnej, żołnierze doskonalili również zagadnienia związane z taktyką: marsz ubezpieczony czy zrywanie kontaktu ogniowego. Kolejnym zadaniem, jakie dowódcy nakazali zrealizować swoim podwładnym, było maskowanie i przygotowanie terenu do bytowania.

Zobacz:   Nabrał się na internetową ściemę - fałszywe inwestycje przyniosły 250 tys. zł straty

Staramy się urozmaicać nasze szkolenia, tak by były jak najbardziej atrakcyjne i efektywne. Tym razem silny akcent położyliśmy na szkolenie taktyczne i bytowanie, ale najważniejszym aspektem była współpraca z saperami z 5. Kbsap z Krosna Odrzańskiego. Nasi żołnierze uczyli się od doświadczonych kolegów realizacji przepraw przez szeroką przeszkodę wodną, jaką jest rzeka Odra. Kluczową rolę podczas zajęć odgrywały transportery pływające PTS-M – tłumaczy mjr Tomasz Płotczyk, z-ca dowódcy 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie.

Warto wspomnieć, że rekrutacja w szeregi 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wciąż trwa. Najprostszą metodą zgłoszenia się, jest kontakt z rekruterem. Najbliższe szkolenie podstawowe i wyrównawcze odbędzie się 15. lipca, w ramach projektu „Wakacje z WOT”.