Kryminalni z Gubina udaremnili nielegalnych przewóz imigrantów. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę Forda, który przewoził czterech nielegalnie przebywają na terytorium Polski obywateli Syrii. Pasażerowie usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy do Polski oraz usiłowania przekroczenia granicy do Niemiec. Natomiast kierowca, 24-letni Gruzin usłyszał zarzut udzielenia pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Nielegalny przewóz imigrantów w Gubinie udaremniony przez kryminalnych
Nielegalny przewóz imigrantów – fot. Lubuska Policja

Kryminalni gubińskiego komisariatu prowadząc działania ukierunkowane na zwalczanie procederu organizacji nielegalnej migracji cudzoziemców na teren Unii Europejskiej dotarli do informacji, z której wynikało iż w poniedziałek, 1 sierpnia, drogą krajową numer 32 będzie przejeżdżał w kierunku przejścia granicznego Gubinek, samochód przewożący nielegalnych migrantów do Niemiec. W trakcie patrolowania drogi, otrzymali do dyżurnego komisariatu komunikat o jadącym z dużą prędkością pojeździe marki Ford, którego kierowca stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zobacz:   Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG na granicy wschodniej

Podejrzewając, że może to być będący w ich zainteresowaniu pojazd, zatrzymano auto do kontroli drogowej. Informacja i podejrzenia potwierdziły się. W samochodzie znajdowało się pięciu cudzoziemców, przy czym tylko kierowca okazał się dokumentami świadczącymi, iż jest obywatelem Gruzji, pozostali podawali jedynie, iż pochodzą z Syrii.

Gubinek: Policja udaremniła nielegalny przewóz imigrantów z Syrii

W wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu cudzoziemców ustalono, że pasażerowie w wieku 16,17 i 48 -lat, przebywają na terytorium Polski nielegalnie. Z pomocą innych patroli przetransportowani zostali do Komisariatu Policji w Gubinie, gdzie zostali zaopatrzeni w wodę i jedzenie. Natomiast samochód został zabezpieczony na policyjnym parkingu. Wszyscy zostali zatrzymani.

Zobacz:   114 km/h po Sulechowie i wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Policjanci grupy SPEED nie dali mu szansy

W toku dalszych czynności 17-latkowie oraz 48-latek usłyszeli zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy państwa ze Słowacji do Polski oraz usiłowania przekroczenia granicy państwa z Polski do Niemiec, natomiast 16-latek został przesłuchany w charakterze świadka. Z kolei 24-letni obywatel Gruzji podczas przesłuchania usłyszał zarzut udzielenia pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy. Zgodnie z kodeksem karnym za ten czyn grozi im kara pozbawienia wolności do lat 3. Obywatele Syrii po czynnościach zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z wnioskami o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim po zapoznaniu się z materiałami sprawy zdecydował o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec 24-latka tymczasowego aresztowania. Mężczyzna za nielegalny przewóz imigrantów kolejne trzy miesiące spędzi w areszcie.