Cyberprzestępczość jest coraz powszechniejszym problemem w dzisiejszych czasach. Jedną z jej form jest oszustwo podczas internetowej sprzedaży towaru, które może dotknąć zarówno sprzedawców, jak i kupujących. Policjanci z gubińskiego komisariatu otrzymali ostatnio zgłoszenie o takim przypadku, w którym ofiarą padł mieszkaniec powiatu krośnieńskiego.

Myślał, że sprzedaje telewizor a w tym czasie oszuści brali na niego pożyczkę. Mieszkaniec Gubina stracił 5 tys. zł
Oszuści internetowi stosują różne wyrafinowane metody, że dobrać się do naszych pieniędzy – fot. Lubuska Policja

Mężczyzna wystawił na jednym z portali telewizor do sprzedaży. W tym samym dniu, poprzez komunikator odezwała się do niego kobieta, która oznajmiła, że jest zainteresowana kupnem i prześle mu pieniądze na konto. Poprosiła go również o przesłanie adresu email. Mężczyzna nic nie podejrzewając, wysłał adres, po czym otrzymał wiadomość zwrotną wraz z linkiem, w który wszedł.

Zobacz:   Nabrał się na internetową ściemę - fałszywe inwestycje przyniosły 250 tys. zł straty

Gubin: Myślał, że sprzedaje telewizor a w tym czasie oszuści brali na niego pożyczkę

Będąc przekierowanym na stronę z różnymi bankami do wyboru, wybrał swój i wpisał dane z karty o które był proszony. Będąc przekonanym, że tak wygląda procedura sprzedaży, w pewnym momencie wystąpił błąd i wpisał dane z innej karty. Niestety, okazało się, że padł ofiarą oszustwa. Oszuści wzięli na jego dane pożyczkę w kwocie 5 tysięcy złotych, które niezwłocznie wypłacono, a także pobrali z drugiego konta 600 złotych.

Takie sytuacje pokazują, jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas transakcji internetowych. Przed podjęciem decyzji o sprzedaży towaru poprzez portal aukcyjny, warto zapoznać się z procedurą działania kupno-sprzedaż, stosować zasadę ograniczonego zaufania i nigdy nie działać pod wpływem emocji. Pamiętajmy też, że podanie danych karty płatniczej niemal zawsze dotyczy sytuacji, kiedy to my chcemy coś kupić, nigdy na odwrót.