W Komendzie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej obchodzono dzisiaj 29. rocznicę powstania Straży Granicznej. Ponieważ sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła na obchody święta jakie pamiętamy, w tym roku świętowano w wyjątkowy i odmienny sposób.

straż graniczna
fot. Straż Graniczna

Było skromnie ale na więcej nie pozwala trwający w Polsce stan epidemii. Obchody rocznicowe z okazji 29. rocznicy powstania Straży Granicznej rozpoczęła msza święta w kaplicy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, którą odprawił kapelan garnizonu Krosno Odrzańskie ks. ppłk Jan Zapotoczny. Po mszy komendant płk SG Tomasz Michalski indywidualnie wręczył tylko akty mianowania na pierwszy stopień oficerski 12 absolwentom kursu oficerskiego. Były gratulacje ukończenia kursu i zdania wszystkich egzaminów dla wszystkich promowanych na pierwszy stopień oficerski . Michalski zaznaczył, że cieszy go fakt, iż kolejni funkcjonariusze zasilają korpus oficerski. Na wyższe stopnie w korpusie oficerów awansowało 11 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych 65, natomiast w korpusie podoficerów 22 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zobacz:   Dominika Chabiniak wywalczyła brązowy medal w Muaythai w Turcji

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990 rok a jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 roku wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Znak graficzny Straży Granicznej, charakterystyczny biały orzeł w koronie na tle słupka granicznego, został ustalony ponad dekadę później, rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lutego 2002 r.

Z okazji tegorocznego święta za wybitne zasługi dla Straży Granicznej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył 10 funkcjonariuszy srebrnym i brązowymi Medalami Za Zasługi dla Straży Granicznej. Odznaką Straży Granicznej wyróżnionych zostało przez Komendanta Głównego SG 12 funkcjonariuszy. Ponadto wyróżnionym funkcjonariuszom i pracownikom przyznano Pamiątkową Odznakę Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zobacz:   Dominika Chabiniak wywalczyła brązowy medal w Muaythai w Turcji

Awanse, medale i wyróżnienia wyjątkowo z uwagi na trwającą pandemię, funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej odbiorą już indywidualnie od swoich przełożonych.