Ktoś włamał się na moje konto internetowe i przejął moje dane. Zostałem oszukany przez sprzedawcę i do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zapłaty za zakupiony towar. Straciłem pieniądze, bo jak się okazało udostępniłem Blika oszustowi. To tylko niektóre ze zgłoszeń jakie w ostatnim czasie otrzymują policjanci. Pamiętaj, że to czy oszust internetowy osiągnie swój cel w dużej mierze zależy od Ciebie. Chroń swoją tożsamość i bądź ostrożny w wirtualnej sieci.

chroń swoją tożsamość
Jeden ze schamatów działania oszustów, nie daj się oszukać – fot. BLIK

Obecnie bez wychodzenia z domu można załatwić wszystko. Wystarczy dostęp do internetu, żeby móc zrobić zakupy, załatwić urzędowe sprawy czy dokonać opłat w banku. Internet stał się naszym oknem na świat, w którym poza załatwieniem codziennych spraw nawiązujemy wiele znajomości i uczestniczymy aktywnie w wirtualnym świecie. Musimy jednak pamiętać, że z sieci korzystają także oszuści, którzy wykorzystują naszą nieuwagę i brak odpowiednich zabezpieczeń komputera, żeby przejąć naszą tożsamość i pieniądze.

Zobacz również: Jak nie zostać „wirtualnym zombie” – 7 rad, jak nie dać się hackerom

O tym jak ważne jest ochrona danych oraz jak oszuści wykorzystują brak naszej ostrożności w sieci przekonali się mieszkańcy powiatu krośnieńskiego. Tylko od początku maja policjanci otrzymali dwanaście zgłoszeń związanych z oszustwami podczas robienia zakupów, włamaniami na konta portali społecznościowych i przejęciem danych osobowych, a także wyłudzeniami pieniędzy za pomocą Blika.

Zobacz również: Oszustwa na BLIK. Lubuska Policja rozbiła ogólnopolską grupę przestępczą, padło ponad 200 zarzutów

Pamiętaj, że to czy sprawca osiągnie swój cel w dużej mierze zależy od ciebie. Zawsze chroń swoją tożsamość, weryfikuj otrzymywane od znajomych i rodziny wiadomości z prośbą o szybką pomoc finansową, a także dokonuj zakupów tylko u sprawdzonych oferentów. Poniżej przypominamy kilka zasad o których należy pamiętać.