Wszystkie Panie między  50. a 69. rokiem życia (1970-1951 r.) będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne w Krośnie Odrzańskim w dniach 5 listopada oraz 3 grudnia 2020 r. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

bezpłatne badania mammograficzne w Krośnie Odrzańskim
fot. Pixabay

Badanie mammograficzne w Krośnie Odrzańskim 5 listopada i 3 grudnia będzie refundowane przez NFZ. Mogą z niego skorzystać Panie, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały go w ramach programu profilaktyki raka piersi. Specjalny Mammobus w Krośnie Odrzańskim będzie w tych dniach gościł przy Hali Sportowo-Widowiskowej (OSiR) na ul. Pułaskiego 3.

Zobacz:   Utrudnienia na DK29 w Krośnie Odrzańskim. GDDKiA: "może potrwać do trzech tygodni"

Dlaczego warto robić badanie?

Jeżeli mammografia jest wykonywana regularnie łącznie z samobadaniem i stałą kontrolą zdrowia, badanie zazwyczaj potwierdza dobre zdrowie piersi. Mammografia jednak nie do końca zróżnicuje zmiany łagodne od złośliwych. – informuje Diagnostyk.pl –
Czasem więc lekarz zleca wykonanie dodatkowo USG piersi, czyli bezbolesnego badania za pomocą fal ultradźwiękowych, które pozwala ustalić, czy wyczuwalny guzek ma charakter lity, czy też jest wypełniony płynem (co świadczy, że jest to torbiel, a więc zmiana niezłośliwa). Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą.

Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Zobacz:   Dentyści z Dentobusu zadbają o zdrowe zęby młodzieży w Szprotawie

W celu uzyskania więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 68 41 41 411. Rejestracji można dokonać również online poprzez stronę internetową diagnostyk.pl