Policjanci z Krosna Odrzańskiego i Gubina udaremnili dalszą jazdę dwóm kierowcom, którzy przed zatrzymaniem próbowali ucieczki. Pościgi w Gubinie i Dąbiu doprowadziły do zatrzymania 26-latka z dożywotnim zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i 23-latka, który wsiadł za kierownicę Audi bez uprawnień, ale za to z narkotykami.

Pościgi w Gubinie
fot. Policja

Audi, które na widok policyjnego patrolu zaczęło przyśpieszać, zauważyli w niedzielę, 1 listopada, po godzinie 18 policjanci z Gubina. Widząc reakcję kierowcy, funkcjonariusz podjęli decyzję o przeprowadzeniu kontroli, jednak ten zamiast się zatrzymać, zaczął uciekać.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Mężczyzna podczas ucieczki ulicami Gubina nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej i przejechał na czerwonym świetle wyprzedzając przy tym stojący przed światłami pojazd. Wyprzedzał ciągi pojazdów przekraczając linie podwójnie ciągłą oraz przejście dla pieszych. W końcu jego dobra passa się skończyła. Nie opanował swojego samochodu i ucieczkę zakończył na słupie, doprowadzając przy tym do awarii prądu na jednej z ulic.

Zobacz:   Próba samobójcza w Zielonej Górze. Policjanci uratowali życie 19-latce w ostatniej chwili

Okazało się, że uciekający kierowca to bardzo dobrze znany gubińskim policjantom 23-letni mieszkaniec Gubina. Podczas zatrzymania i kontroli był pobudzony i nieobecny jednocześnie. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania, a samochód którym jechał, nie miał aktualnych badań technicznych. Na domiar wszystkiego, mundurowi znaleźli również plastikowy pojemnik, który znajdowało się dziesięć zawiniątek z białym proszkiem. Badanie testerem potwierdziło, że jest to amfetamina i -jak się okazało – pod jej działaniem był 23-letni kierowca Audi.

23-latek został zatrzymany do wyjaśnienia. Podczas przesłuchania usłyszał zarzuty dotyczące posiadania substancji psychotropowych oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej i ucieczki przed policją. – Mężczyzna może jeszcze odpowiedzieć za prowadzenie auta pod wpływem narkotyków, jednak o tym czy usłyszy taki zarzut zdecydują wyniki badań jego krwi. – dodaje Justyna Kulka z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

Zobacz:   Ratownicy medyczni z Polski i Niemiec będą współpracować ponad granicami

We wtorek, 3 listopada, Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim po zapoznaniu się z aktami sprawy skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec mężczyzny tymczasowego aresztowania. Decyzją sądu 23-latek spędzi kolejne dwa miesiące w areszcie. Samochód natomiast został zabezpieczony na policyjnym parkingu.

Nie był to jednak jedyny pościg jaki tego dnia odbył się na terenie powiatu krośnieńskiego. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy prowadząc od wczesnych godzin rannych kontrole prędkości w miejscowości Dąbie, po godzinie 9 zauważyli nadjeżdżający w ich kierunku z dużą prędkością samochód. Po dokonaniu pomiaru że zbliżający się do nich Renault jedzie o 31 km/h szybciej niż powinien. Gdy mundurowi dali sygnał do zatrzymania auta, te zaczęło uciekać w kierunku Zielonej Góry. Po kilkuminutowym pościgu, kierowca został zatrzymany.

Zobacz:   10. jubileuszowe Narodowe Czytanie

Po sprawdzeniu 26-latka w policyjnych systemach okazało się, że ma on dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. – mówi Justyna Kulka – Mężczyzna odpowie za złamanie sądowego zakazu, niezatrzymanie się do kontroli drogowej, a także przekroczenie prędkości. Jego pojazd trafił na policyjny parking.

Zgodnie z kodeksem karnym za niezatrzymanie się do kontroli, a także niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, natomiast za posiadanie narkotyków kara pozbawienia wolności do lat 3. Obie sprawy znajdą finał w sądzie.