Policjanci, strażacy oraz strażnicy miejscy zabezpieczali 26 maja akcję podjęcia przez patol saperski granatu moździerzowego z okresu II Wojny Światowej. Niewybuch w Gubinie został ujawniony podczas prac ziemnych na ulicy Barlickiego. Z uwagi na zagrożenie ewakuowano blisko 100 osób z dziesięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Niewybuch w Gubinie. Na granat moździerzowy natrafiono podczas prac ziemnych
fot. KPP w Krośnie Odrzańskim

Na niewybuch w Gubinie przy ulicy Barlickiego natrafiono w środę, 26 maja, podczas prac ziemnych. Skierowany na miejsce patrol policji potwierdził zgłoszenie, a następnie zabezpieczył miejsce do czasu przyjazdu patrolu saperów. Decyzją dowódcy patrolu minersko-saperskiego z 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego, konieczna była ewakuacja mieszkańców z pobliskich mieszkań. Na miejsce skierowano dodatkowe siły policji z Gubina i Krosna Odrzańskiego.

Zobacz:   Utrudnienia na DK29 w Krośnie Odrzańskim. GDDKiA: "może potrwać do trzech tygodni"

Niewybuch w Gubinie

Niebezpiecznym znaleziskiem okazał się granat moździerzowy kaliber 82 mm z zapalnikiem z okresu II Wojny Światowej. Na drogach dojazdowych zamknięto ruch pieszy i kołowy oraz ewakuowano blisko 100 osób z dziesięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych. O prowadzonych działaniach powiadomiono sztab kryzysowy Urzędu Miasta w Gubinie, który zorganizował transport dla mieszkańców i przewiezienie ich do jednej ze szkół na terenie miasta. Podjęty przez patrol saperki granat został zabezpieczony, a następnie zabrany do zneutralizowania.

Co zrobić gdy znajdziemy niewybuch?

Niewybuchy pomimo tego, że przez kilkadziesiąt lat leżą w ziemi, mogły nie stracić swoich zdolności bojowych i w związku z tym stanowią śmiertelne zagrożenie. Pamiętajmy, w przypadku znalezienia niewybuchu, bez względu na miejsce ujawnienia, nie dotykajmy go i natychmiast skontaktujmy się z najbliższa jednostką policji. Niewłaściwe obchodzenie się z niewybuchem, ruszanie go, rozkręcanie, czy też przenoszenie jest bardzo niebezpieczne i może zakończyć się tragicznie.