Jan Plebanek z Międzyrzecza za zasługi dla Niepodległej został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Pan Jan świętował również 90. rocznicę urodzin.

Jan Plebanek uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Jan Plebanek uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości – fot. Lubuski Urząd Wojewódzki, Gov.pl

Uroczystość odbyła się w czasie sesji Rady Miejskiej w Międzyrzeczu. Jak podkreślił wojewoda Władysław Dajczak, dla Jana Plebanka jedną z najważniejszych wartości była wolna, suwerenna Ojczyzna.

– Cieszę się i jestem zaszczycony, że mogę w imieniu Prezydenta RP wręczyć panu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Z całego serca dziękujemy, że jako młody 19-letni człowiek, już wtedy pan rozumiał co jest najistotniejsze dla Ojczyzny i podjął walkę o suwerenną Polskę – powiedział wojewoda dodając, że Jan Plebanek jest doskonałym wzorem dla ludzi młodych.

Zobacz:   19-latek driftował BMW w centrum miasta. Wszystko nagrał monitoring

Jan Plebanek

Jan Plebanek pochodził z Ciechocinka, urodził się 28 września 1931 r. W listopadzie 1949 roku założył tajną organizację niepodległościową ,,Orle Gniazdo” i był jego dowódcą. W styczniu 1950 roku został aresztowany i brutalnie przesłuchiwany. Przebywał w więzieniu w Zielonej Górze. Następnie sąd wojskowy skazał go na 9 lat więzienia w Strzelcach Opolskich.

Po pięciu latach więzienia powrócił na krótko do rodziny – do Międzyrzecza, przez następne 2 lata pracował na robotach przymusowych – na stacji w Rzepinie, potem w kopalni w Bytomiu. Po odbyciu tych kar, będąc pod stałym nadzorem UB, podjął naukę pedagogiki.

Zobacz:   Monitoring zarejestrował wykroczenia kierowcy taksówki na aplikację. Policja zapowiada kontrole

Pracował jako nauczyciel muzyki w powiecie międzyrzeckim – Ognisko Muzyczne w Międzyrzeczu, szkoły podstawowe w Bledzewie, Templewie, Nowej Wsi, Brójcach, Lutolu, Pszczewie. Tworzył zespoły muzyczne.