Nowo otwarty Dom Dziecka w Skwierzynie może przyjąć 14 wychowanków. Właśnie zakończyła się budowa nowej placówki.

Namiastka rodzinnego ciepła. Otworzono Dom Dziecka w Skwierzynie
Nowo otwarty Dom Dziecka w Skwierzynie – fot. LUW, gov.pl

Powiat Międzyrzecki zakończył budowę Domu Dziecka nr 2 w Skwierzynie. W czasie uroczystego otwarcia podkreślano, że to ważna inwestycja. Zaproszeni na uroczystość otwarcia goście uczestniczyli również we wmurowaniu kapsuły czasu w fundamenty kolejnego budynku Domu Dziecka.

– Cieszę się, że mogę być tu dziś jako wojewoda, reprezentant rządu Premiera Mateusza Morawieckiego, który tak ogromną wagę przywiązuje do wspierania rodzin i do polityki społecznej. Kilkukrotnie miałem możliwość odwiedzenia i porozmawiania z wychowankami skwierzyńskiego domu dziecka. Zawsze wtedy podkreślaliśmy z panią Starostą, że już niedługo będą w nowym domu. Dzisiaj się to zrealizowało i bardzo, bardzo dziękuję zarówno Staroście i wszystkim samorządowcom powiatu, którzy podjęli decyzję o jego wybudowaniu – mówił wojewoda w czasie uroczystości.

Zobacz:   Święto Wojsk Obrony Terytorialnej po wielkopolsku

Otworzono Dom Dziecka w Skwierzynie

Od 1 października dotychczasowi wychowankowie są przydzieleni do 2 placówek opiekuńczo-wychowawczych, tj.: nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej, czyli Domu Dziecka nr 2 oraz Domu Dziecka nr 1 utworzonego z istniejącego domu dziecka. Do obsługi dwóch domów powołano Zespół Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

– Realizujemy obowiązek ustawowy ustawy o wsparciu rodziny i systemu pieczy zastępczej, ale równie ważne jest to, co zostało już dziś podkreślone. Dzieci mogą pozostać w środowisku, z którym są zżyte. Mają też możliwość kontynuowania nauki. To wszystko jest naprawdę ważne dla ich rozwoju. Pokazuje też, że nasi samorządowcy potrafią dostrzegać takie potrzeby. Na pewno jest wiele innych inwestycji, które czekają na pieniądze, dlatego bardzo dziękuję, że wybraliście właśnie tę – dodał wojewoda Władysław Dajczak.

Zobacz:   Strażacy z Nowej Soli otrzymali potężny pojazd specjalny za ponad 3 mln. złotych. Nowa drabina sięga 41 metrów!

Dom Dziecka w Skwierzynie posiadał 30 miejsc dla wychowanków (28 w budynku głównym i 2 w mieszkaniu usamodzielnień). Od 1 stycznia 2021 r. na mocy ustawy o wsparciu rodziny i systemu pieczy zastępczej placówka przestała spełniać wymagany standard opieki – stąd decyzja o wybudowaniu kolejnego budynku. W 2 placówkach w Skwierzynie przebywa 28 wychowanków. Najmłodszy ma 2 lata, a najstarsza wychowanka 22 lata. W domu jest 11 chłopców i 17 dziewczynek, w tym 5 wychowanków to osoby pełnoletnie, które kontynuują naukę.

Zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju dzieci i młodzieży powinno być priorytetem nas wszystkich – powiedział podczas uroczystego otwarcia nowego budynku Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Skwierzynie, wicemarszałek Łukasz Porycki.

Zobacz:   Policja w Skwierzynie odzyskała skradzione motocykle warte 200 tysięcy złotych

Inwestycja na łączna kwotę 2,4 mln, została sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, budżetu powiatu międzyrzeckiego oraz dofinansowaniu, którego udzielił Zarząd Województwa Lubuskiego.

1 komentarz

  1. Bez Boga się dzieci nie wychowa módlcie się i nie poddawać w życiu. Jak zakładać rodzinę żeby nie krzywdzili siebie ani innych. Żeby najlepsza rodzina zastępcza i dom dziecka. Bez miłości też nic. Nie krytyko

Komentowanie tego artykułu nie jest już możliwe.