Marsz w pełnym oporządzeniu, taktyka, ewakuacja rannego z pola walki, czy dostarczanie amunicji na czas – to tylko kilka zagadnień, z którymi musieli zmierzyć się kandydaci na żołnierzy 12 WBOT. W Skwierzynie właśnie zakończyła „pętla taktyczna” czyli najważniejszy egzamin rekruta. Czas na uroczystą przysięgę.

„Pętla taktyczna” czyli najważniejszy egzamin rekruta zdany!
Pętla taktyczna. Materiały prasowe – fot. 12WBOT

Blisko 70 ochotników zdawało dziś najważniejszy egzamin w życiu rekruta – „pętla taktyczna”. Sprawdzian jest podsumowaniem umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Egzamin stanowi przepustkę do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej.

Tym razem kandydaci zmagali się z zadaniami na przykoszarowym pasie ćwiczeń 35. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie. Za szkolenie odpowiadał 151 batalion lekkiej piechoty, który stacjonuje w Skwierzynie i jest jednym z pododdziałów wielkopolskiej „Dwunastki”. Egzamin rozpoczął się o poranku. Instruktorzy ogłosili alarm, który był sygnałem do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).

Zobacz:   Ferie z WOT 2024 - kolejna edycja przed nami

Początki szkolenia nie należały do łatwych. Ochotnicy musieli nauczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Przyszło im zmierzyć się z wieloma zadaniami a samo szkolenie podstawowe wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym i wytrwałością psychiczną. Przygotowaliśmy dla naszych kandydatów kilkanaście zagadnień, które sprawdziły poziom nabytych przez nich umiejętności. Program był napięty – mówi ppłk Artur Filipowicz, dowódca 151 batalionu lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 12 WBOT.

Podczas egzaminu, instruktorzy sprawdzają rekrutów m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy ewakuacji rannego z pola walki.

Zobacz:   Zdali ostatni egzamin przed przysięgą

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 27. listopada na terenie 35.drOP w Skwierzynie.