61 ochotników z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej pomyślnie zdało egzamin pętli taktycznej. W skwierzyńskim 151 batalionie lekkiej piechoty kończy się właśnie pierwsza w tym roku edycja „Wakacji z WOT”. Teraz rekruci będą przygotowywać się do uroczystej przysięgi wojskowej.

Rekruci zdali egzamin pętli taktycznej
Rekruci zdali egzamin pętli taktycznej – fot. 12 WBOT

Kandydaci na terytorialsów przez czternaście dni, w pocie czoła, uczyli się podstaw rzemiosła wojskowego. Choć pierwsza w tym roku edycja „Wakacji z WOT” jest już na finiszu, wcale nie oznacza to zakończenia nauki. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa 3 lata i podlega weryfikacji umiejętności. Ochotnicy dziś po raz pierwszy przystąpili do wojskowego egzaminu tzw. pętli taktycznej, która sprawdza, czego rekruci nauczyli się podczas szkolenia.

Zobacz:   Terytorialsi 12. WBOT uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Egzamin pętli taktycznej rozpoczyna się wraz z ogłoszeniem alarmu na kompanii. To sygnał, że rekruci muszą szybko spakować się i w sekcjach dotrzeć do konkretnego miejsca, w którym otrzymają od swoich dowódców zadania. Przyszli terytorialsi muszą pokazać, że potrafią działać w swoich sekcjach (drużynach) i poprawnie przekazują sobie sygnały. Mimo, iż instruktorzy i dowódcy cały czas oceniają rekrutów, nad bezpieczeństwem podczas realizacji działań czuwają Duchy. To instruktorzy, którzy tym razem nie udzielają rad i już nie pomagają w osiągnięciu celu. Na tym etapie, duch bacznie obserwuje i rozlicza decyzje oraz sposób działania, czy przekazywania sygnałów przez przyszłych żołnierzy. Reaguje jedynie w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu.

Zobacz:   Program "Pokonać bezdomność" - etap wojewódzki zakończony

Nasi rekruci wytrwale dążą do celu. Walczą ze swoimi słabościami, bo chcą sobie udowodnić, że podołają wyzwaniu, jakie podjęli. W większości są to młodzi ludzie – uczniowie i studenci. Wielu z nich deklaruje, że chciałoby związać swoją przyszłość właśnie z wojskiem. Dziś sprawdzaliśmy ich umiejętności strzeleckie i taktyczne pod kątem bezpiecznego i świadomego posługiwania się bronią – tłumaczy por. Łukasz Sobiech, dowódca kompanii szkolnej 151 blp w Skwierzynie, który wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas egzaminu żołnierze muszą zmierzyć się z takimi zadaniami jak: marsz na azymut, pokonywanie terenu różnymi sposobami, ładowanie magazynka na czas czy, ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. Dodatkowo, rekruci sprawdzani są z takich zagadnień, jak: wykonywanie okopu, taktyka, dostarczanie amunicji na czas czy strzelanie. Warto dodać, że każdy dzień szkolenia, to kilkanaście godzin intensywnych działań w terenie.

Zobacz:   Punkty doradczo-informacyjne dla cudzoziemców w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim

Egzamin pętli taktycznej to przepustka do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej, na Placu Bohaterów w Zielonej Górze. To podwójne święto, ponieważ tego dnia skwierzyński batalion otrzyma nazwę wyróżniającą „Skwierzyński 151. Batalion Lekkiej Piechoty Zesłańców Sybiru” oraz imię gen. bryg. Wincentego Nowaczyńskiego.