Terytorialsi z 12. WBOT już po raz drugi, w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” ćwiczyli awaryjne zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Wojska Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny.

Przytoczna: Wojsko ćwiczyło awaryjne zasilanie miejscowości na wypadek przerwy w dostawie prądu
fot. 12WBOT, Szlachetna Paczka

Żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” ćwiczyli wspólnie z administracją publiczną w Przytocznej. Zadanie ma charakter ogólnokrajowy. Do szkolenia terytorialsi wykorzystują kontenerowe elektrownie polowe (KEP). Awaryjne zasilania w energię elektryczną prowadzone są przy współpracy z Enea. Wszystko po to, by realizować misję formacji – obronę i wsparcie lokalnych społeczności. 

Zobacz:   Enea planuje przerwy w dostawie prądu. Tu zgaśnie światło 24.01.

Przytoczna: Wojsko ćwiczyło awaryjne zasilanie miejscowości na wypadek przerwy w dostawie prądu

Ćwiczenia odbyły się już w kilku lokalizacjach i będą nadal realizowane, kolejno w województwach i miejscowościach wskazywanych przez przedstawicieli administracji publicznej oraz właściwe zakłady energetyczne.

Wspólne ćwiczenia epizodyczne żołnierzy WOT pk. „Przyjazna Energia-22” z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeń.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz