Czarna taktyka, podstawy jazdy konnej, czy trening strzelecki. To tylko kilka zagadnień, z jakich szkolili się w weekend terytorialsi 151. batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie. Tym razem wspólne ćwiczenia rotacyjne odbywały się ze stacjonującymi w tym samym kompleksie żołnierzami z USA.

Ćwiczenia rotacyjne
Wspólne ćwiczenia rotacyjne z Amerykanami – fot. DWOT

Wspólne szkolenia z amerykańskimi żołnierzami stają się tradycją w Skwierzynie. Tym razem to terytorialsi postanowili zapoznać amerykańskich kolegów ze swoim etatowym sprzętem oraz przedstawić, jak wygląda u nich obowiązkowe szkolenie rotacyjne. Pierwszym elementem zajęć, jaki przygotowali dla wszystkich instruktorzy, była czarna taktyka – czyli walka z przeciwnikiem w przestrzeniach zamkniętych. Służy do zdobywania pomieszczeń i walki wewnątrz nich. Do szkolenia użyto amunicji UTM.

Zobacz:   Wspólne szkolenie skwierzyńskich terytorialsów i 17WBZ

Skwierzyna: Wspólne ćwiczenia rotacyjne z Amerykanami

Praca z amunicją UTM, czyli z użyciem zestawów konwersyjnych z wykorzystaniem amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot, które znajdują się na wyposażeniu WOT, pozwala nam zachować pełen realizm działań podczas ćwiczeń force on force. To idealne preludium do nauki czarnej taktyki. Amunicja UTM jest wykorzystywana także w celu doskonalenia umiejętności bardziej zaawansowanych żołnierzy. Pozwala w bezpieczny sposób realizować trudniejsze zagadnienia – mówi ppłk Krzysztof Słowik, dowódca 151. blp w Skwierzynie, który jest jednym z pięciu pododdziałów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zobacz:   płk. Dariusz Wyrzykowski, nowy dowódca wielkopolskich terytorialsów objął stanowisko

Drugim elementem wspólnych ćwiczeń rotacyjnych było szkolenie w siodle. Żołnierze mieli okazję zaznajomić się z podstawowymi elementami jazdy konnej, która od roku praktykowana jest w batalionie. Ziemia Lubuska to najbardziej zalesione województwo w Polsce (ok. 49% powierzchni województwa). Miejsca, w których nie poradzą sobie pojazdy okazują się dostępne właśnie dla koni. Dotychczas doskonale sprawdziły się na granicy z Białorusią. Zasięg ich działania nie jest ograniczony koniecznością tankowania na stacjach paliw. W terenie przygodnym, koń jest praktycznie niezauważalny i niesłyszalny. Żołnierze mają możliwość szybkiego i skrytego przemieszczenia się do wskazanego miejsca.

Zobacz:   Pułkownik Dariusz Wyrzykowski nowym dowódcą 12. WBOT

Sobotnie wspólne ćwiczenia rotacyjne zakończyły się treningiem strzeleckim na strzelnicy garnizonowej w Skwierzynie. Niebawem kontynuacja tego typu ćwiczeń z naszymi sojusznikami z USA.

Komentarze