Za żołnierzami szkolenie taktyczne w terenie zurbanizowanym. Tym razem pierwsze skrzypce grały zestawy konwersyjne do strzelania amunicją barwiącą UTM z karabinka MSBS Grot. W zajęciach uczestniczyli również żołnierze kompanii rozpoznania 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Wspólne szkolenie skwierzyńskich terytorialsów i 17WBZ
Materiały prasowe – fot. Justyna Szemberska

Współpraca między pododdziałami Wojsk Obrony Terytorialnej i pododdziałami Wojsk Operacyjnych stała się naturalna. Wymiana doświadczeń oddziałuje pozytywnie na obie strony. Szkolenie z zakresu wykorzystania zestawów konwersyjnych prowadził były operator wojsk specjalnych.

17 WBZ również otrzymuje karabinki MSBS Grot, które żołnierze skwierzyńskiego batalionu wykorzystują już od czterech lat. To oczywiste, że wymiana doświadczeń na poziomie użytkowników jest czymś normalnym i pożądanym. Czwartkowe szkolenie prowadził instruktor Target Creators. Celem ćwiczeń było poznanie możliwości zestawów konwersyjnych UTM w szkoleniu strzeleckim i taktycznym – tłumaczy chor. Jacek Klimanek, instruktor ze 151. batalionu lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zobacz:   Kurs podoficerski SONDA - nauka dowodzenia drużyną

Podczas szkolenia zarówno terytorialsi jak i żołnierze kompanii rozpoznania z 17. WBZ zrealizowali podstawy prawidłowego prowadzenia ognia do celów statycznych. W drugiej części zajęć żołnierze skupili się na zasadach działania w terenie zurbanizowanym metodą force on force, gdzie doskonałym narzędziem na małych odległościach okazały się naboje barwiące.

Szkolenie obserwował także dowódca 151. blp w Skwierzynie, ppłk Krzysztof Słowik – Praca z amunicją UTM, czyli z użyciem zestawów konwersyjnych z wykorzystaniem amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot, które znajdują się na wyposażeniu WOT, pozwala nam zachować pełen realizm działań podczas ćwiczeń force on force. Amunicja UTM jest wykorzystywana także w celu doskonalenia umiejętności bardziej doświadczonych żołnierzy. Pozwala w bezpieczny sposób realizować trudniejsze zagadnienia.

Czym są zestawy konwersyjnych do strzelania amunicją barwiącą UTM z karabinka MSBS Grot?

Amunicja UTM to specjalne opracowanie, które miota pocisk barwiący. Symuluje w ten sposób działanie amunicji ostrej. Wszystkie czynności manualne są identyczne, jak przy strzelaniu amunicją ostrą.

Komentarze