13 maja przy zamku w Międzyrzeczu odbyły się Międzyrzeckie Dni Kultury Łowieckiej, będące częścią obchodów 100-lecia powstania Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ). To wyjątkowa okazja, aby uczcić ważną rocznicę i przybliżyć społeczeństwu różnorodne aspekty związane z łowiectwem oraz działalnością PZŁ.

Międzyrzeckie Dni Kultury Łowieckiej już za nami. W tym roku były połączone z jubileuszem 100-lecia powstania PZŁ
Międzyrzeckie Dni Kultury Łowieckiej – fot. Gov.pl/RDOŚ

Uroczystość została otwarta przez Wojciecha Pawliszaka, Łowczego Okręgowego PZŁ w Gorzowie Wielkopolskim. W swoim przemówieniu serdecznie przywitał zebranych i zaprosił do wspólnego świętowania jubileuszu. Głos zabrał również Józef Kruczkowski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, który przedstawił informacje na temat współpracy RDOŚ z Zarządami Okręgowymi PZŁ w województwie lubuskim.

Zobacz:   Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu poszukuje wolontariuszy

Podczas Międzyrzeckich Dni Kultury Łowieckiej można było zapoznać się z różnymi aspektami łowiectwa. Jednym z głównych punktów programu było rozstrzygnięcie konkursu zespołów sygnalistów myśliwskich oraz konkursu na najciekawszy zrzut jelenia. Pokazy sokolnicze oraz kynologiczne przyciągnęły uwagę licznych widzów. Właściciele psów myśliwskich zaprezentowali kilkanaście ras, specjalnie szkolonych do udziału w polowaniach i tropieniu zwierzyny. Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję skosztować dań z dziczyzną.

Obchody jubileuszu PZŁ zostały połączone z Myśliwską Nocą Muzeów, co przyciągnęło jeszcze większą liczbę odwiedzających. Wstęp do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego był bezpłatny, a zwiedzający mogli podziwiać wystawę o tematyce „Łowiectwo i przyroda”. Ekspozycja prezentowała różne rodzaje broni myśliwskiej, obrazy, grafiki oraz przedmioty codziennego użytku inspirowane łowiectwem. Nie zabrakło również spreparowanych okazów zwierząt.

Zobacz:   Szlak Czterech Rezerwatów - przyrodnicze unikaty i kulturowe dziedzictwo województwa lubuskiego

Jubileusz 100-lecia powstania Polskiego Związku Łowieckiego to nie tylko okazja do celebracji, ale również do refleksji nad przyszłością łowiectwa i ochrony przyrody. Kontynuowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej oraz współpracy między instytucjami i społecznościami lokalnymi są kluczowe dla osiągnięcia harmonii między człowiekiem a przyrodą.

Komentarze