Gmina Międzyrzecz otrzymała znaczną dotację na dalszy rozwój swojego dziedzictwa kulturowego. Środki przeznaczone są na remont cerkwi greckokatolickiej, znajdującej się w dawnej kaplicy staroluterańskiej przy ul. Ściegiennego. To kolejny zabytek, który zostanie poddany gruntownym pracom konserwatorskim. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że to nie pierwszy raz, kiedy gmina otrzymuje wsparcie na zachowanie zabytkowych kościołów.

Będzie remont cerkwi w Międzyrzeczu. Gmina właśnie otrzymała dotację na ten cel
fot. Google Street View

Wcześniej, gmina zdobyła ponad milion złotych na remont zabytkowego kościoła we wsi Święty Wojciech. Jednak tym razem, pół miliona złotych zostanie przeznaczone na remont cerkwi pw. Świętych Cyryla i Metodego. Program prac konserwatorskich przewiduje między innymi osuszenie i odnowienie ścian, remont pokrycia dachowego oraz jego zabezpieczenie przed przeciekaniem.

Zobacz:   Niewybuch w urzędzie i pożar Starostwa Powiatowego w Międzyrzeczu

Koszt planowanych prac konserwatorskich wynosi około 510 tysięcy złotych. To duża suma, jednak rządowa dotacja, wynosząca aż 500 tysięcy złotych, znacznie ułatwia realizację tego ambitnego projektu. To już druga znacząca dotacja przyznana gminie na cele związane z zachowaniem historycznych obiektów sakralnych.

Komentarze