Zielonogórska grupa SPEED znowu miała co robić. Tylko wczoraj namierzyli sześciu kierowców z których każdy przekroczył dozwoloną prędkość ponad 50 km/h. Rekordziści jechali 192 i ponad 212 kk/h. Dwa dni wcześniej z tego samego powodu, prawo jazdy straciło 3 innych kierowców.

grupa speed
fot. Policja.pl.

Nie ma i nie może być tolerancji dla kierujących – mówią policjanci zielonogórskiej grupy SPEED – zwłaszcza tych, których niebezpieczne zachowanie zagraża bezpieczeństwu na drogach, a do takich z pewnością można zaliczyć osoby przekraczające prędkość, która jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Kierowcy, którzy przekraczają prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50km/h policjanci zatrzymują prawo jazdy na 3 miesiące, ale po analizie ilości wykroczeń popełnianych przez kierujących poruszających się poza terenem zabudowanym z prędkością o ponad 50km/h ujawnianych codziennie przez policjantów na drogach, zasadnym wydaje się być planowanie wprowadzenia podobnych zmian także w tych przypadkach – poza terenem zabudowanym.

Zobacz:   Pościg w Zielonej Górze zakończony dachowaniem. Poszukiwany 36-latek uciekał nawet po utracie opon

Pozbawienie możliwości kierowania pojazdami przez 3 miesiące, będzie z pewnością karą na tyle dotkliwą, że może zmusić kierowców do zastanowienia i zdjęcia nogi z gazu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego działający w grupie SPEED pojawiają się na terenie całego województwa lubuskiego w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów. Te miejsca są wyznaczane na podstawie analiz prowadzonych od wielu lat na danym terenie.

Dwa dni temu radiowóz grupy SPEED pojawił na terenie powiatu krośnieńskiego. Tam zatrzymali 3 prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, natomiast wczoraj pojawił się na terenie powiatu międzyrzeckiego. To właśnie tam, w ciągu zaledwie kilku godzin, zatrzymano aż sześciu kierowców, z których każdy przekroczył prędkość o ponad 50km/h. Dwaj niechlubni „rekordziści” to kierowcy Audi, którzy jechali po drodze ekspresowej z prędkością 192 km/h i ponad 212 km/h. Dozwolona prędkość na tej drodze wynosi 120km/h.

Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Wszyscy zatrzymani za zbyt ciężką nogę, zostali ukarani mandatami karnymi i otrzymali po 10 punktów karnych każdy. Policjanci mają nadzieję, że za kilka miesięcy wejdą w życie przepisy dotyczące przekraczania prędkości poza terenem zabudowanym, będą mogli odbierać prawo jazdy również tym piratom, którzy stwarzają zagrożenie poza miastami.

W Polsce nie ma dróg, na których można by poruszać się tak szybko. Najwyższa prędkość zgodnie z przepisami to 140 km/h na autostradach i 120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych – czyli tych na których oba kierunki jazdy oddzielone są od siebie pasem zieleni.