Już w dwóch przypadkach podczas interwencji domowej policjanci z Międzyrzecza wykorzystali nowe uprawnienia i wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do lokalu i jego bezpośredniego otoczenia.

Nowe uprawnienia policji. Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania w Międzyrzeczu wydano już 2 razy!
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Alexas_Fotos/Pixabay

30 listopada 2020 roku weszły w życie nowe przepisy mające na celu stworzenie skutecznego systemu ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Policji przyznano nowe uprawnienia, na podstawie których mogą wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie, która stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej przemocą, nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do lokalu i jego bezpośredniego otoczenia. Dzięki nowym uprawnieniom, można natychmiast odizolować agresora od jego ofiary.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Lubuskie: 9 mln zł na zajęcia dla dzieci i dodatkowe miejsca w żłobkach

Nowe uprawnienia policjanci z Międzyrzecza wykorzystali już dwukrotnie. Dzięki nim natychmiast, już podczas interwencji, sprawcy przemocy musieli opuścić mieszkanie. Na miejscu sporządzili odpowiednią dokumentację, oraz dopilnowali, aby sprawca przemocy bezpiecznie opuścił mieszkanie w ich obecności. Instytucje pomocowe w ten sposób uzyskały okres 14 dni, który daje im możliwość podjęcie niezbędnych działań pomocowych wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Według nowych przepisów, nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania lub zakaz zbliżania się do lokalu będzie obowiązywał przez okres 14 dni, z możliwością przedłużenia go przez sąd. O sytuacji powiadamiana jest prokuratura rejonowa, zespół interdyscyplinarny oraz sąd rodzinny jeżeli w mieszkaniu są osoby małoletnie.

📎  Najpiękniejsze Lubuszanki wybrane! Wyniki Miss Ziemi Lubuskiej 2021

W okresie obowiązywania zakazu policjanci sprawdzają, czy jest on przestrzegany przez sprawcę przemocy. Jeżeli zakaz jest łamany, wszczynane jest postępowanie przyspieszone o wykroczenie z art. 66b, za które może grozić kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.