Wyobraźcie sobie co by było, gdyby Ziemia była wielkości ziarnka grochu. Jak duże byłoby wtedy Słońce?” „Co jest większe? Słońce czy planety?” „Gdyby Słońce mieściło w Waszej szkole, gdzie w przebiegałaby orbita Marsa?”. Odpowiedzi udzielili uczniowie z Otynia, na zajęciach online e-Planetobus prowadzone prosto z planetarium Centrum Nauki Kopernik.

e-Planetobus w Otyniu. Co ma wspólnego ziarno z planetą?
Materiały prasowe – fot. Marianna Kulesza/Centrum Nauki Kopernik

Z połączenia dziecięcej ciekawości oraz pasji edukatorów z Centrum Nauki Kopernik powstają zajęcia online, po których uczniowie zaczynają sami szukać odpowiedzi na pytania związane z astronomią czy fizyką. 29 marca uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Otyniu wzieli udział w zajęciach e-Planetobus, prowadzonych w ramach programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz:   Policjantka z Nowej Soli zatrzymała złodzieja na zakupach

Najjaśniejsza gwiazda na niebie

Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się zimowym gwiazdozbiorom i odnaleźć Syriusza – najjaśniejszą gwiazdę nocnego nieba, doskonale widoczną o tej porze roku. Zima to także przepiękne kolorowe mgławice, które „na żywo” dostrzec można przy pomocy teleskopu. Podczas pokazu były dosłownie na wyciągnięcie ręki. Niebo można jednak obserwować bez specjalistycznego sprzętu, a poznawanie astronomii ułatwiają proste akcesoria, dostępne w każdym domu. Znalezione w kuchni ziarna i owoce pomagają np. wyobrazić sobie, jak duże są różnice między rozmiarami planet w Układzie Słonecznym.

Zobacz:   Policjantka z Nowej Soli zatrzymała złodzieja na zakupach

Program Nauka dla Ciebie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik skierowana do mniejszych miejscowości w całej Polsce. Poza zajęciami online e-Naukobus i e-Planetobus wznowiono długo wyczekiwane podróże Naukobusu po Polsce.