Powiat nowosolski to kolejne miejsce, w którym pojawią się m.in. stoiska lubuskich jednostek ochrony zdrowia. Piknik Zdrowia w Lubięcinie odbędzie się w parku „Zielony Amfiteatr” w niedzielę, 10 lipca.
Marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak przypomina, że zdrowie i jakość życia Lubuszan są jednym z priorytetów w regionie. Nakłania też do badań, szczególnie w miejscach, gdzie niewielu mieszkańców się na nie zgłasza. – Nie jest frazesem twierdzenie, że zdrowie zależy od nas samych. Bo zdrowie zależy właśnie od zdrowego stylu życia, ale także od badań profilaktycznych. Istotne są szczególnie badania w zakresie nowotworów. Wcześnie wykryte zmiany są przecież wyleczalne – mówi marszałek.
Piknik Zdrowia w Lubięcinie. Pamiętajmy o tym, by się badać
Na Pikniku Zdrowia w Lubięcinie promocją programów profilaktycznych realizowanych w województwie lubuskim zajmie się Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy. Na miejscu będzie można dowiedzieć się więcej np. o programie rehabilitacji. Poza tym placówki medyczne zaoferują m.in. badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, konsultacje z psychologiem i fizjoterapeutą.
Zdrowie pozwalają zachować nie tylko regularne badania, ale i właściwa dieta. Na miejscu będziemy mieli do wyboru stoisko z miodami z lokalnej pasieki, stoisko z ekoloficznymi warzywami, owocami i produktami mlecznymi z gospodarstwa we Wrociszowie oraz stoisko OPS Gmina Nowa Sól ze zdrową żywnością.
Nie zabraknie też sceny na której zobaczymy zespoły śpiewacze Słowianie i Świdniczanie oraz wodzireja Żabskyiego a najmłodsi będą mieli do swojej dyspozycji dmuchany plac zabaw.
Czym zaskoczy Piknik Zdrowia w Lubięcinie? W programie Miasteczko Zdrowia i inne atrakcje
Miasteczko zdrowia w Lubięcinie:
- Departament Ochrony Zdrowia – promocja profilaktyki nowotworów piersi, szyjki macicy i jelita grubego
- Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie – badania na podoskopie, konsultacje fizjoterapeutyczne
- Medkol w Zielonej Górze – badanie poziomu glukozy, badanie ciśnienia
- Szpital Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu – konsultacje i porady psychologa, psychiatry, pomiar ciśnienia
- Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar ciśnienia tętniczego, promocja zdrowego stylu życia i edukacja antynikotynowa, porady z zakresu rehabilitacji, promocja projektu „Rehabilitujemy skutecznie – program profilaktyki i rehabilitacji medycznej mieszkańców województwa lubuskiego”
- Ośrodek dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku – profilaktyka uzależnień, konsultacje i porady specjalistów w zakresie: uzależnień od substancji psychoaktywnych, uzależnień od hazardu, gier komputerowych
- Dentobus – gabinet stomatologiczny na kółkach
Pozostałe atrakcje:
- Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze
- Narodowy Fundusz Zdrowia – promocja programów profilaktycznych, możliwość potwierdzenia Profilu Zaufanego i uzyskania dostępu do IKP (Internetowego Konta Pacjenta), możliwość wyrobienia karty EKUZ, informacje o leczeniu środowiskowym, aplikacje NFZ na smartfony,
- A dla najmłodszych na stoisku będą przygotowane gry i zabawy o tematyce zdrowotnej w postaci rebusów, labiryntów i zgadywanek
- Urząd Statystyczny – quiz z nagrodami oraz zabawy sprawnościowe dla dzieci, nawiązujące do wyników NSP 2021
- ZUS – założenie profilu PUE
- uzyskanie informacji i pomoc w wysłaniu wniosków
W planach są już kolejne Pikniki Zdrowia i Profilaktyki. Ich miejscem będą: Wschowa (17 lipca), Osiecznica (13 sierpnia), Lubniewice (20 sierpnia), Przytoczna (27 sierpnia), Janczewo (11 września).