Oszuści próbowali wyłudzić od nowosolan pieniądze metodą „na wnuczka”. Chociaż większość mieszkańców nie dała się nabrać i ochroniła swoje oszczędności, to naciągacze okradli seniorkę z 15 tys. zł, 1300 euro i biżuterii. Policjanci zajmują się już tymi sprawami i przypominają o racjonalnym myśleniu w takich sytuacjach oraz przestrzeganiu przed nimi swoich bliskich.

okradli seniorkę
fot. Policja.pl

Oszuści, ponownie próbowali wykorzystać starą metodę oszustwa „na wnuczka”. Dzwonili do osób starszych, podawali się za kogoś z ich rodziny i zapłakanym głosem opowiadali o nieszczęściu, jakie ich spotkało i błagali o pieniądze, które uratują ich z opresji. Chociaż większość mieszkańców nie dała się nabrać na fałszywe historyjki i ochroniła swoje oszczędności, to naciągaczom udało się odebrać 15 tysięcy złotych, 1300 euro i biżuterię od jednej z nowosolskich seniorek.

Zobacz:   Para seniorów padła ofiarą oszustwa "na córkę". Małżeństwo przekazało oszustom 31 tys. złotych

Policjanci zajmują się już tymi sprawami i przestrzegają przed tego typu wyłudzeniami. Ofiarami oszustów zazwyczaj są seniorzy, których ufność i wrażliwość wykorzystują sprawcy oszustw. Przestępcy wykorzystują różne sposoby, żeby wzbudzić zaufanie i wyłudzić oszczędności.

Funkcjonariusze oraz media stale przypominają, aby być wyczulonym na tego typu sytuacje. Warto również uwrażliwiać swoich domowników na przeróżne metody działania oszustów oraz wskazać, co należy zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą.

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa:

  • Kiedy pojawia się podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, koniecznie należy powiadomić policję
  • Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomym
  • Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych
  • Zawsze potwierdzajmy prośbę o pomoc
  • Wszelkie telefoniczne prośby w tym z zagranicy o pomoc grożą utratą pieniędzy